| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Świadczenia przedemerytalne Vademecum

Świadczenia przedemerytalne Vademecum

Świadczenie przedemerytalne przysługuje przed uzyskaniem prawa do emerytury. Uzyskanie prawa do emerytury powoduje ustanie prawa do świadczenie przedemerytalnego.

Po trzecie prawo do świadczenia ma osoba, która do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta i 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Po czwarte świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat oraz do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta i 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Po piąte prawo do świadczenia przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Po szóste świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn.

Zobacz także: Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne

Zobacz także: Od kiedy przysługuje świadczenie przedemerytalne

Prawo do świadczenie przedemerytalnego ustaje w pięciu przypadkach. Przede wszystkim prawo do zasiłku ustaje na wniosek osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne. Jak sama nazwa wskazuje świadczenie przedemerytalne jest świadczenie, które przysługuje osobie przed uzyskaniem przez nią prawa do emerytury. W związku z tym prawo do świadczenia ustaje w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury oraz z dniem osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę, który to jest obecnie powszechnym wiekiem emerytalnym.

Prawo do świadczenia ustaje ponadto, gdy osoba je pobierająca nabędzie prawa własności lub obejmie w posiadanie  nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasność nieruchomości rolnej, jeżeli jej udział przekracza 2 ha przeliczeniowe.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »