reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Warunki wymagane do uzyskania emerytury pracowniczej

Warunki wymagane do uzyskania emerytury pracowniczej

Przejście na wcześniejszą emeryturę pracowniczą jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Warto poznać szczegółowo zasady korzystania z tego uprawnienia.

Wiek i staż emerytalny

Kobieta, która chce przejść na wcześniejszą emeryturę pracowniczą musi mięć udokumentowane 30 lat składkowych i nieskładkowych przy osiągnięciu 55 lat życia. Gdy jednak kobieta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy, musi udowodnić co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Od kobiety, która została uznana za niezdolna do pracy nie wymaga się, aby była uprawniona do renty.

Od kobiet urodzonych po 1948 roku wymaga się, aby posiadały wymagany staż emerytalny najpóźniej 31 grudnia 2008 r. Brak w tej dacie wymaganego okresu wyklucza możliwość przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Mężczyzna prawo do wcześniejszej emerytury zyskuje po udowodnieniu 25 lat składkowych i nieskładkowych przy osiągnięciu 60 lat życia. W przypadku mężczyzn wymaga się od nich oprócz spełnienia warunków o stażu pracy i wieku, uznania za niezdolnych do pracy.

Ważne: Wyrokiem z 23 października 2007 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że brak prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę pracowniczą mężczyzn, którzy ukończyli 60 rok życia i posiadają 35 letni okres składkowy i nieskładkowy jest niezgodny z konstytucją. Ustawodawca ma rok na wprowadzenie odpowiednich zmian. Z dniem 8 maja zacznie obowiązywać zmiana ustawy o emeryturach. Mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat będą mieli prawo do wcześniejszej emerytury.

Ubezpieczenia pracownicze

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje osobom, które:

-ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, były pracownikami oraz

- w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawały w stosunku pracy co najmniej przez sześć miesięcy.

Drugiego z wymienionych warunków nie wymaga się od tych ubezpieczonych, którzy w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy. Osoba, która przechodzi na emeryturę z renty, może się legitymować jakimkolwiek okresem ubezpieczenia pracowniczego. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie to musi być jednak ostatnim ubezpieczeniem, jakiemu podlegał rencista.

W praktyce oznacza to, że jeśli w okresie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, osoba wykonywała działalność inną niż zatrudnienie na podstawie stosunku pracy i z tytułu wykonywania tej działalności podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym uznaje się, że nie został spełniony warunek bycia ostatnio pracownikiem, a tym samym nie przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama