| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Franczyza sposobem na pierwszy biznes

Franczyza sposobem na pierwszy biznes

Franczyza może być sposobem na pierwszy własny biznes pod znanym już logo. Jest to stosunkowo nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej, która na polskim rynku cieszy się nieprzerwanie rosnącym zainteresowaniem.

Polecamy także: Używanie znaku towarowego w orzecznictwie TS

Na wysokość wstępnej opłaty franczyzowej wpływ ma chociażby wartość znaku towarowego i know-how franczyzodawcy, a więc również zasięg czy rozpoznawalność marki. Bieżąca opłata franczyzowa stanowi określony w umowie procent wartości sprzedaży usługi będącej przedmiotem umowy franczyzy. Wysokość wpłaty na fundusz marketingowy również jest ustalana przez franczyzodawcę, jej zasadność wynika zaś z korzystnego wpływu rozpoznawalności i renomy marki na działalność franczyzobiorcy.

Korzyści franczyzy

Korzyści z umowy franczyzy wynikają zarówno dla franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy. Franczyza umożliwia franczyzodawcy rozbudowę jego kanałów dystrybucji, a co za tym idzie wzmocnienie pozycji na rynku oraz rozpoznawalności marki, bez dokonywania większych inwestycji i podejmowania szczególnego ryzyka gospodarczego. Kolejną korzyścią płynącą z umowy franczyzy dla franczyzodawcy, jest uzyskanie kolejnego źródła przychodu w postaci opłaty wstępnej i stałej bieżącej opłaty franczyzowej, bez potrzeby angażowania się choćby w kwestie zatrudnienia pracowników, gdyż jak już wspomniano, strony umowy franczyzy pozostają prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorcami. Ryzyko gospodarcze ciąży więc na franczyzobiorcy.

Ogromną korzyścią dla franczyzobiorcy jest możliwość działania na rynku, od samego  początku podjęcia się prowadzenia działalności gospodarczej, pod ugruntowana już na rynku marką. Przedsiębiorcy takiemu łatwiej jest zyskać klientów, gdyż sama marka pod którą działa ma już ich rzeszę. Know-how, z którego korzysta franczyzobiorca, jest sprawdzonym już sposobem prowadzenia biznesu. Zmniejsza to ryzyko związane z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Ne można również nie wspomnieć o pomocy, jaką franczyzodawca udziela franczyzobiorcy. Polega ona między innymi na pomocy przy uruchomieniu lokalu, również pomocy w wyborze lokalizacji, a nawet narzuceniu lokalizacji, która według przeprowadzonych przez franczyzodawcę badań, jest w stanie przynieść największe dochody. Franczyzodawca może również zaoferować przeszkolenie franczyzobiorcy oraz jego pracowników w zakresie prowadzenia biznesu, metod produkcji, czy promocji marketingowych. Pomoc ta leży oczywiście również w interesie franczyzodawcy. Istotne jest bowiem, aby przedsiębiorca działający pod jego marką, spełniał standardy, które pozwoliły franczyzodawcy na uzyskanie tak silnej pozycji na rynku.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »