Kategorie

Koszty przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Marek Magdziarz
KPRF Law Office
Nowy wymiar obsługi prawnej
Przekształcenie przedsiębiorcy - ile to kosztuje?/ Fot. Fotolia
Przekształcenie przedsiębiorcy, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, w spółkę prawa handlowego, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jest dla wielu przedsiębiorców naturalnym krokiem, podejmowanym na pewnym etapie rozwoju ich biznesu. Postępowanie takie ma szereg zalet, jakkolwiek nie jest pozbawione wad. W toku podejmowania decyzji o ewentualnym przekształceniu istotnym aspektem mogą okazać się bowiem koszty, które przedsiębiorca będzie musiał ponieść w związku z takim procesem.

Proces przekształcenia składa się z kilku głównych etapów. Każdy z nich generuje koszty. Zainicjowanie takiego postępowania będzie wiązało się po pierwsze z koniecznością ustalenia wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy (takie czynności można powierzyć księgowemu lub rewidentowi) – należy w związku z tym zakładać koszt rzędu od ok. 1.000 zł netto. W praktyce jest to kwota minimalna, a jej ostateczna wysokość będzie różna w zależności przede wszystkim od wielkości wycenianego majątku i rodzaju jego składników.

Po drugie, elementem niezbędnym do przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest plan przekształcenia, który zgodnie z art. 5846 kodeksu spółek handlowych musi mieć formę aktu notarialnego. Maksymalna taksa notarialna za sporządzenie takiego aktu wynosi 200 złotych netto.

Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny

Reklama

Po trzecie, plan przekształcenia musi zostać zbadany przez biegłego rewidenta, którego na wniosek przedsiębiorcy wyznacza sąd rejestrowy. Koszt takiego wniosku to 300 złotych. Kolejnym związanym z tym etapem kosztem jest wynagrodzenie biegłego rewidenta. Zwykle koszt takiej opinii wynosi od 1.500 złotych do nawet kilku – kilkunastu tysięcy złotych w przypadku bardzo dużych przedsiębiorstw.

Po czwarte, elementem koniecznym do przekształcenia jest oświadczenie przedsiębiorcy o przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – ono również wymaga formy aktu notarialnego. Maksymalna taksa notarialna za sporządzenie takiego oświadczenia wynosi 200 złotych netto.

Po piąte, do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest także zawarcie umowy spółki – musi ona mieć formę aktu notarialnego, wobec czego należy liczyć się z taksą notarialną. Będzie ona zależna od kilku czynników. W przypadku niewielkich przedsiębiorstw (o relatywnie niskim kapitale zakładowym) będzie to koszt około 300 – 500 złotych netto. Notariusz pobierze również podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 0,5 % łącznej wysokości kapitału zakładowego (który musi wynosić co najmniej 5.000 złotych).

Reklama

Po szóste wreszcie, ostatnim etapem procedury przekształcenia jest złożenie wniosku o rejestrację spółki w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek taki podlega opłacie w wysokości 500 złotych oraz 100 złotych tytułem opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Ostateczny całkowity koszt przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie wypadkową kilku czynników. Podstawowym z nich jest skala prowadzonej dotychczas działalności – wielkość przedsiębiorstwa, od niej bowiem zależy koszt opinii biegłego rewidenta, który zazwyczaj jest największą z opłat. Kolejnym czynnikiem jest wysokość kapitału zakładowego docelowej spółki, która będzie warunkowała wysokość wynagrodzenia notariusza, jak również podatek od czynności cywilnoprawnych. Niezależnie jednak od powyższych zmiennych łączny koszt przekształcenia to w przybliżeniu co najmniej cztery tysiące złotych.

Nie należy również zapominać o innych kosztach. Sprawny i skuteczny proces przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku niektórych przedsiębiorców będzie wiązał się z kosztami obsługi prawnej. Wielu przedsiębiorców, chcąc uniknąć trudności związanych z przygotowaniem potrzebnych dokumentów, rejestracją spółki w KRS czy wreszcie koordynacją całego procesu, będzie korzystała z pomocy kancelarii prawnej. Koszt takiej pomocy jest uzależniony od wielu czynników i w każdym przypadku podlega indywidualnym ustaleniom stron.

Polecamy serwis: Działalność gospodarcza

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  17 maja 2021
  Zakres dat:

  Emerytura bez podatku - od kiedy?

  Emerytura bez podatku to jedno z rozwiązań "Polskiego Ładu". Od kiedy miałyby obowiązywać nowe zasady?

  Dowód osobisty dla seniora ważny bezterminowo?

  Dowód osobisty dla seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia ma być ważny bezterminowo. Taką poprawkę wprowadził Senat do nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.

  Odsetki ustawowe za opóźnienie w 2021 r.

  Ile wynoszą odsetki ustawowe za opóźnienie w 2021 r.? Jaka jest aktualna wysokość maksymalnych odsetek za opóźnienie?

  500 plus nadal bez kryterium dochodu

  Świadczenie 500 plus przysługuje bez kryterium dochodowego. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, iż to się nie zmieni.

  Krajowy Rejestr Zadłużonych - termin może być przesunięty

  Termin uruchomienia Krajowego Rejestru Zadłużonych może ponownie zostać przesunięty. Jakie dane będzie zawierał rejestr?

  500 plus dla seniora - czy wlicza się do dochodu?

  „500 plus dla seniora" wlicza się do dochodu przy niektórych świadczeniach z pomocy społecznej. Czy te przepisy się zmienią?

  Nowy standard telewizji naziemnej w 2022 r. - co oznacza?

  Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej w 2022 r. rodzi wiele pytań. Czy będzie trzeba wymienić telewizor?

  Alimenty na dziecko – do kiedy [ZMIANY]

  Alimenty na dziecko. Do kiedy rodzice mają płacić świadczenia alimentacyjne? Zmiany przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

  Testament notarialny – cena, zmiana, wskazówki [WYWIAD]

  Testament notarialny pomaga uniknąć problemów związanych z jego zaginięciem– przekonują notariusze Maciej Celichowski i Joanna Zawrotniak.

  Bezpłatne leki dla kobiet w połogu?

  Bezpłatne leki dla kobiet w połogu? Nad takim rozwiązaniem pracuje Senat. Obecnie uprawnienie to przysługuje kobietom w ciąży.

  Alimenty natychmiastowe. Ministerstwo Sprawiedliwości o reformie

  Alimenty natychmiastowe zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości mają poprawić sytuację dzieci. Ile będą wynosiły takie alimenty?

  Od kiedy bez maseczek na powietrzu?

  Od kiedy bez maseczek na powietrzu? To pytanie pojawia się często w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia dotyczącego obostrzeń.

  Jak radzić sobie z komornikiem?

  Jak radzić sobie z komornikiem? Co w chwili, kiedy dłużnik stał się kompletnie niewypłacalny?

  Bon turystyczny - czy termin ważności zostanie wydłużony?

  Bon turystyczny z dłuższym terminem ważności? Analizy dotyczące wprowadzenia takiego rozwiązania prowadzi resort rozwoju.

  Fundusz kompensacyjny - co z projektem ustawy?

  Co z ustawą, która wprowadza fundusz kompensacyjny? Kiedy projekt trafi do Sejmu? Kto będzie mógł uzyskać rekompensatę?

  Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.?

  Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.? Jakie są aktualne kwoty świadczeń wolnych od egzekucji i potrąceń?

  Dzieciobójstwo w polskim prawie karnym

  Dzieciobójstwo w praktyce stanowi uprzywilejowany typ zabójstwa. Kto może być sprawcą dzieciobójstwa i co za nie grozi?

  Świadek koronny, czyli jaki?

  „Świadek koronny” jest pojęciem dość znanym. Zazwyczaj ludziom kojarzy się, że przysługują mu „jakieś korzyści”.

  Kiedy Boże Ciało w 2021 r.?

  Kiedy wypada Boże Ciało w 2021 r.? Czy jest to dzień wolny od pracy? Co z długim weekendem i zakupami?

  W pandemii konsumenci częściej zgłaszają problemy

  W pandemii konsumenci częściej zgłaszają się o pomoc w rozwiązywaniu transgranicznych problemów. Czego dotychczas dotyczyły skargi?

  ETPCz o wyborze polskiego TK

  Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał, iż wybór polskiego Trybunału Konstytucyjnego był nieprawidłowy, co spowodowało niezgodność z prawem składu orzekającego.

  Bon turystyczny. Czym jest Certyfikat Dobrych Praktyk?

  Podmiot realizujący bon turystyczny może otrzymać Certyfikat Dobrych Praktyk. Co to oznacza dla turysty?

  Maseczki na świeżym powietrzu? Zmiany od 15 maja 2021 r.

  Maseczki na świeżym powietrzu nie będą obowiązkowe od 15 maja 2021 r. pod warunkiem zachowania odpowiedniego dystansu.

  Emerytury stażowe. Prezydent powołał Radę ds. Społecznych

  Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej ma być jednym z zadań Rady ds. Społecznych, którą powołał prezydent.

  Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?

  Szczepień przeciw COVID-19 może wymagać organizujące wyjazd biuro podróży, przyjmujący turystę hotel czy przewoźnik. Czy jest to zgodne z prawem?