| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Obowiązki podatkowe przy kupnie lub sprzedaży domu

Obowiązki podatkowe przy kupnie lub sprzedaży domu

Kupując mieszkanie, trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy jego sprzedaży będzie trzeba zapłacić podatek dochodowy. Obciążenia podatkowe będą też związane z formą finansowania takiej transakcji, zwłaszcza gdy podatnik zaciąga na nią kredyt.

A jak będzie w przypadku kupna nowego mieszkania? Kupując nowe mieszkanie (dom) od dewelopera, trzeba liczyć się z tym, że oprócz ceny mieszkania trzeba będzie zapłacić 7-proc. VAT.

Kupując nieruchomość zazwyczaj zaciągamy na nią kredyt. Niestety, zaciągnięcie pożyczki to kolejne opłaty, również podatkowe. Istotne tu będzie, czy mieszkanie ma założoną księgę wieczystą czy nie. Przy mieszkaniu bez księgi poza prowizją bankową (zależy ona od banku, w jakim bierze się kredyt), obowiązkowymi ubezpieczeniami trzeba również zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki, którego wysokość będzie uzależniona od kwoty zabezpieczonej wierzytelności. Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności istniejących wyniesie od kwoty zabezpieczonej wierzytelności 0,1 proc., natomiast na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej 19 zł.

Skoro mieszkanie lub dom już kupiliśmy, może się zdarzyć, że będziemy chcieli je sprzedać. Również w takiej sytuacji trzeba będzie rozliczyć się z urzędem skarbowym (gdy nie korzystamy z żadnych zwolnień).

Sprzedając mieszkanie przed upływem pięciu lat, licząc od jego kupna, trzeba będzie zapłacić 19-proc. podatek dochodowy.

PRZYKŁAD: UPŁYW TERMINU PIĘCIOLETNIEGO

Podatnik w 2007 roku kupił lokal mieszkalny, a następnie chce go sprzedać. Jak liczyć termin 5 lat, po upływie którego przy sprzedaży nieruchomości nie wystąpi konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pięcioletni okres posiadania prawa własności do lokalu, który decyduje, czy przychód uzyskany z jego sprzedaży podlega opodatkowaniu 19-proc. podatkiem dochodowym, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W naszej sytuacji pięcioletni okres posiadania lokalu biegnie od 31 grudnia 2007 r. i upłynie 31 grudnia 2012 r., w związku z tym dochód z jego sprzedaży w 2013 roku nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości a kosztami powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania rocznego za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Z uwagi na fakt, że dochodów ze zbycia nieruchomości nie łączy się z dochodami z innych źródeł, w rocznych zeznaniach zostały wydzielone specjalne rubryki na wpisanie podatku z transakcji sprzedaży.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »