REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne sprawozdania finansowe – nowe obowiązki podatników

KRS Kancelaria Patrycja Kaźmierczak i Tomasz Wojdal - Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych
KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.
Elektroniczne sprawozdania finansowe – nowe obowiązki podatników/ fot. Shutterstock
Elektroniczne sprawozdania finansowe – nowe obowiązki podatników/ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na skutek uchwalenia nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw pojawiły się nowe obowiązki dla podatników. Jednym z nowych obowiązków spoczywających na podatnikach jest obowiązek przesyłania sprawozdań do KRS drogą elektroniczną.

W związku z uchwaleniem ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 398) – dalej: ustawa zmieniająca, doszło do wprowadzenia zmian w zakresie sporządzania oraz składania sprawozdań finansowych zarówno do KRS jak i do Urzędu Skarbowego. Ustawa zmieniająca wprowadza je poprzez nowelizację przepisów ustawy o krajowym rejestrze sądowym, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o rachunkowości.

REKLAMA

Składanie sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym

REKLAMA

Od dnia 15 marca 2018 r. na mocy art. 19e ustawy o KRS wprowadzono obowiązek przesyłania sprawozdań finansowych do KRS drogą elektroniczną. Obowiązek ten dotyczy rocznego sprawozdania finansowego podmiotu, sprawozdania z działalności podmiotu, odpisu uchwały o zatwierdzeniu sprawozdań, a także podziale zysku lub pokryciu straty czy też sprawozdania z badania sprawozdania finansowego wraz z załączonym oświadczeniem, w przedmiocie spełnienia wymogów ustawy o rachunkowości w zakresie składanych dokumentów. W ten sposób sporządzone dokumenty, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP są przesyłane do KRS za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Opatrzenie dokumentów stosownym podpisem musi zostać dokonane przez co najmniej jedną osobę fizyczną. W przypadku spółek kapitałowych – osobę wchodzącą w skład organu uprawnionego do reprezentowania spółki, natomiast w przypadku spółek osobowych przez co najmniej jednego wspólnika umocowanego do reprezentacji spółki. Osobą taką może być także, o ile został ustanowiony, syndyk bądź likwidator spółki. Składane w ten sposób dokumenty finansowe są następnie udostępniane w elektronicznym Repozytorium Dokumentów Finansowych.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Wprowadzone zmiany obowiązują od 15 marca 2018 r. jednakże w odniesieniu do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok 2017, dopuszcza się złożenie sprawozdania w formie tradycyjnej z dołączeniem elektronicznej kopii dokumentów w formie skanów opatrzonych podpisem kwalifikowanym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP zgodnie z opisanymi powyżej zasadami. Rozwiązanie takie, jak wynika z art. 38 ust. 2 ustawy zmieniającej,  możliwe jest w okresie przejściowym od 15 marca 2018 r. do 30 września 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składanie sprawozdań w Urzędzie Skarbowym oraz przed Szefem Krajowej Administracji Skarbowej

Ustawa zmieniająca wprowadza także zmiany w zakresie składania przed Urzędem Skarbowym sprawozdań finansowych zarówno dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jak i podatku dochodowego od osób prawnych.

Wraz z dniem 1 października 2018 r., zgodnie z wprowadzonym art. 20 ust. 1g ustawy o KRS, elektroniczne sprawozdania finansowe wraz z pozostałymi dokumentami umieszczone w Repozytorium Dokumentów Finansowych będą automatycznie przesyłane do prowadzonego przez Szefa KAS systemu – Centralnego Rejestru Danych Podatkowych. Co istotne, będą one również udostępniane przez Szefa KAS do Urzędów Skarbowych, Urzędów Celno-Skarbowych, Izb Administracji Skarbowej czy też do Ministerstwa Finansów.

Oznacza to, że od 1 października 2018 r. podmioty wpisane do KRS będą składać sprawozdania finansowe wyłącznie w KRS bez obowiązku ich odrębnego składania w Urzędzie Skarbowym.

REKLAMA

W odniesieniu do pozostałych podatników, prowadzących księgi rachunkowe na podstawie ustawy o rachunkowości, od dnia 1 października 2018 r. również dojdzie do zmiany zasad składania sprawozdań finansowych organom podatkowym. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych  - art.45 ust. 5 i dodany ust. 8a – podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe będą przekazywać Szefowi KAS sprawozdania finansowe w terminie złożenia rocznego zeznania w formie elektronicznej, za pomocą struktury logicznej stanowiącej część JPK, w formacie ustalonym przez Ministerstwo Finansów.

Z kolei podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, inni niż podlegający wpisowi do KRS, będą zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składać sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z badania w terminie 10 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Nowe regulacje zaczną obowiązywać od dnia 1 października 2018 r., co oznacza, że to tego czasu podatnicy składają sprawozdania finansowe do US na dotychczasowych zasadach.

Podsumowanie

Zmiany przepisów wprowadzane przez ustawodawcę spowodują, iż Ministerstwo Finansów będzie dysponować pełnymi danymi finansowymi podatników obowiązanych do sporządzania sprawozdań finansowych. Z drugiej zaś strony, dysponowanie kompleksowymi danymi dotyczącymi sprawozdań finansowych podatników w zestawieniu z danymi pochodzącymi z innych struktur JPK może również usprawnić dokonywanie kontroli krzyżowych i powodować, że będą one bardziej „trafnie” kierowane przez fiskusa do podatników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

    Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

    Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

    Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

    Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

    Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

    Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

    Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

    REKLAMA

    Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

    W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

    60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

    Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

    Nowy rejestr w kodeksie pracy. Wpiszesz do niego prace szczególne i pracowników je wykonujących [posiedzenie rządu 16 kwietnia]

    Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

    Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

    Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

    REKLAMA

    Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

    Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

    Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

    Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

    REKLAMA