| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Kary i środki karne > Nawiązka na cel społeczny (art. 47)

Nawiązka na cel społeczny (art. 47)

W razie skazania sprawcy za umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu albo za inne przestępstwo umyślne, którego skutkiem jest śmierć człowieka, ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, sąd może orzec nawiązkę na rzecz instytucji, stowarzyszenia, fundacji lub organizacji społecznej, wpisanej do wykazu prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości, której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnianie świadczeń na cele bezpośrednio związane z ochroną zdrowia, z przeznaczeniem na ten cel.

2) kiedy nawiązka nie jest orzekana na rzecz pokrzywdzonego a jest orzekana na rzecz danej instytucji, stowarzyszenia, fundacji lub organizacji społecznej, wpisanej do wykazu prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości.

Bezpłatna porada prawna

Zgodnie z treścią analizowanego art. 47 Kodeksu karnego nawiązka, zależenie od rodzajów przestępstw opisanych w p. 1-3 może być orzeczona na rzecz 3 typów instytucji:

  • której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnianie świadczeń na cele bezpośrednio związane z ochroną zdrowia, z przeznaczeniem na ten cel (w razie skazania sprawcy za umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu albo za inne przestępstwo umyślne, którego skutkiem jest śmierć człowieka, ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia)
  • której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnianie świadczeń na cele bezpośrednio związane z ochroną środowiska, z przeznaczeniem na ten cel (w razie skazania sprawcy za przestępstwo przeciwko środowisku, przestępstwo to może być umyślne lub nieumyślne)
  • której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnianie świadczeń na cele bezpośrednio związane z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, z przeznaczeniem na ten cel (w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355, tj. odpowiednio katastrofy komunikacyjnej, sprowadzenia zagrożenia katastrofą komunikacyjną, spowodowanie wypadku, wojskowy wypadek komunikacyjny, prowadzącego pojazd mechaniczny, jeżeli był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia)

3) kiedy nawiązka jest orzekana alternatywnie albo na rzecz pokrzywdzonego, albo na Polski Czerwony Krzyż, albo inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego

Wskazana sytuacja ma miejsce na podstawie przepisów KK zawartych w części szczególnej, przy popełnieniu przez sprawcę określonych przestępstw takich jak: zniesławienia (art.212 p. 3 Kodeksu karnego) czy zniewagi (art. 216 p. 4 KK).

Podstawa prawna: Art. 42 Kodeksu karnego

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nawiązka polega na nałożeniu na sprawcę zobowiązania do zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz podmiotu wskazanego przez sąd.
Nawiązka polega na nałożeniu na sprawcę zobowiązania do zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz podmiotu wskazanego przez sąd.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »