| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Wymierzanie kar > Zaliczanie okresu rzeczywistego pozbawienia wolności na poczet kary (art. 63)

Zaliczanie okresu rzeczywistego pozbawienia wolności na poczet kary (art. 63)

Na poczet orzeczonej kary zalicza się okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie, zaokrąglając do pełnego dnia, przy czym jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolności równa się jednemu dniowi kary pozbawienia wolności, dwóm dniom kary ograniczenia wolności lub dwóm stawkom dziennym grzywny. Na poczet orzeczonych środków karnych, o których mowa w art. 39 pkt. 2-3 zalicza się okres rzeczywistego stosowania odpowiadających im rodzajowo środków zapobiegawczych, wymienionych w art. 275 lub 276 kodeksu karnego.

W przypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary sąd może orzec grzywnę, która będzie przeliczona na okres rzeczywistego zatrzymania i uznana za uiszczoną, przy czym jeśli okres zatrzymania jest dłuższy niż możliwe przeliczenie grzywny (tj. powyżej 45 dni pozbawienia wolności) to okres ten zalicza się poczet kary warunkowo zawieszonej. W przypadku zarządzenia wykonania kary (“jej odwieszenia”) jest ona odpowiednio skracana do wysokości spłaconej grzywny.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Jeżeli Mariusz W. ma orzeczone warunkowe zawieszenie kary na okres roku, przy czym w okresie postępowania sądowego przez 30 dni przebywał w areszcie, to w momencie orzekania kary sąd może orzec grzywnę i przeliczyć na jej poczet okres odbytej kary. Uczyni to tak, by miała ona ona wysokość 60 stawek dziennych (bo jeden dzień pozbawienia wolności = dwie stawki grzywny).

Jeżeli zostanie zarządzone wykonanie wobec niego kary roku pozbawienia wolności (12 miesięcy) to wysokość uiszczonej grzywny (liczba stawek) powtórnie zostanie mu przeliczona na okres pozbawienia wolności (na miesiąc) i ten czas zostanie uznany za odbyty tj. Mariuszowi W. pozostanie do odbycia tylko 11 miesięcy kary.

Zgodnie z treścią § 2 analizowanego przepisu na poczet orzeczonych środków karnych tj. :

  • zakazu wykonywania określonego stanowiska/zawodu/określonej działalności gospodarczej
  • zakazu prowadzenia działalności edukacyjnej związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi
  • obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych miejscach (środowiskach), kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania kraju
  • zakaz prowadzenia pojazdów

Zobacz: Darmowe porady prawne

Można zaliczyć okres rzeczywistego stosowania środków odpowiadających tym środkom. Przykładowo jeżeli dana osoba przez rok postępowania miała wydany wobec siebie zakaz opuszczania kraju na podstawie art. 277 Kodeksu postępowania karnego to w przypadku gdy wyrok sądu orzeka wobec niej dwuletni zakaz, to sąd musi uznać, iż rok tego zakazu jest już wykonywany, co oznacza iż do wykonania pozostał tylko rok wykonywania tego środka karnego, tylko przez rok dana osoba nie będzie mogła opuścić kraju.

Wskazane przeliczenie również bardzo często stosowane jest w odniesieniu do osób którym zatrzymano prawo jazdy tj. okres między zatrzymaniem tego dokumentu a wydaniem wyroku zaliczany jest w poczet orzekanego już zakazu.

Podstawa prawna: Art. 63 Kodeksu karnego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK