REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Ile trwa wyrobienie paszportu? /fot. Fotolia
Ile trwa wyrobienie paszportu? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ile trwa wyrobienie paszportu? To zagadnienie z pewnością nurtuje osoby, które planują wyjazd poza granice Unii Europejskiej. Jeżeli dopiero zamierzamy wyrobić sobie paszport, powinniśmy wstrzymać się na chwilę od pakowania walizek, gdyż nie otrzymamy go „od ręki”.

Paszport w 2020 r. dla osoby dorosłej i dziecka – wniosek i opłaty

REKLAMA

Procedura wyrabiania paszportu

Aby wyrobić paszport należy udać się do właściwego urzędu paszportowego z szeregiem wymaganych dokumentów. Po pierwsze, powinniśmy czytelnie wypełnić wniosek o paszport, nie zapominając o podpisie, który musi zmieścić się w wyznaczonym na wniosku polu. Do wniosku o paszport załączamy aktualne zdjęcie wykonane w kolorze, koniecznie o formacie 35x45 mm, gdzie nasz wizerunek zajmuje ok. 70-80% powierzchni fotografii.
Należy pamiętać, że osoba ubiegająca się o wydanie paszportu, powinna udać się do urzędu z dowodem tożsamości – aktualnym paszportem, bądź dowodem osobistym.

Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłaty i ulgi za wyrobienie paszportu

Oprócz przygotowania wniosku, zdjęcia i dowodu tożsamości, w celu wyrobienia paszportu należy uiścić opłatę w wysokości 140 zł. Od tej kwoty może być przyznane 50% ulgi, która przysługuje uczniom i studentom, emerytom, rencistom oraz osobom niepełnosprawnym, osobom przebywającym w domach pomocy społecznej i korzystających z zasiłków stałych, kombatantom i ofiarom wojny. Warunkiem przyznania takiej ulgi jest okazanie odpowiedniego dokumentu poświadczającego nasz status (np. legitymacji studenckiej).

Zapytaj na FORUM

Czas oczekiwania na paszport

Kiedy już uporamy się z formalnościami, niestety nie otrzymamy dokumentu od razu. Musimy na niego poczekać maksymalnie do 30 dni od daty złożenia wniosku. Paszport często wydawany jest wcześniej, jednak bezpieczniej jest zaplanować wyjazd po upływie tego terminu.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Czas wydania paszportu tymczasowego

Na paszport tymczasowy, wydawany w szczególnych, uzasadnionych przypadkach czekamy zdecydowanie krócej. Jego wyrobienie trwa zazwyczaj kilka dni – termin nie może przekroczyć 14 dni od daty złożenia wniosku.

Paszport tymczasowy

Odbiór paszportu

O sposób informowania o odbiorze paszportu, a także o szczegóły związane z terminami warto zapytać przy składaniu wniosku. Gotowy paszport należy odebrać osobiście, gdyż przy odbiorze paszportu porównywany jest odcisk palca osoby odbierającej z danymi zapisanymi w paszporcie.

Termin ważności paszportów

Paszport to dokument terminowy, tzn. wydawany na określony czas. W Polsce paszporty wydawane są na 10 lat ( w przypadku paszportu tymczasowego – nie dłużej niż 12 miesięcy). Po upływie tego terminu paszport traci ważność, a całą procedurę wyrabiania tego dokumentu należy powtórzyć.

Paszport dla dziecka - procedura, dokumenty

Podstawa prawna:

Ustawa o dokumentach paszportowych (Dz.U. 2006 nr 143 poz. 1027, z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    Kilka dodatków osłonowych na jeden adres. Jak z tym było w dodatku węglowym?

    Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dodatek osłonowy. Stałym problemem jest złożenie kilku wniosków z jednego adresu. Częsta sytuacja, gdy w domu na parterze mieszkają teściowie, na piętrze młode małżeństwo z dzieckiem.

    REKLAMA

    Afera Funduszu Sprawiedliwości. Przedstawicielowi Fundacji Profeto usłyszał zarzuty

    W kontekście śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości, prokuratura postawiła zarzuty przedstawicielowi Fundacji Profeto, organizacji kościelnej działającej od 2014 roku. Zarzuty wynikają z faktu, że fundacja otrzymała ponad 66 milionów złotych, mimo że jej projekt nie spełniał wymogów formalnych ani merytorycznych.

    Byli mundurowi mogą wrócić do policji. Korpus oficerów młodszych bez limitu czasu na decyzję [Nowelizacja ustawy o Policji]

    Rząd ułatwi powrót do służby policjantom, którzy z niej odeszli. Zmieni ustawę o Policji.

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do PE

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów.

    Podwyżka dla nauczycieli WF-u dorabiających po godzinach i w weekendy

    Dodatkową pracę oferuje minister sportu i prowadzony przez niego program "Aktywna szkoła". Program promuje udostępnianie sportowych obiektów szkolnych po godzinach pracy szkoły. 

    REKLAMA

    Szykują się spore zmiany w leczeniu. Resort zdrowia zakasał rękawy

    W środę do konsultacjach publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Dotyczy on leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego. Ministerstwo Zdrowia ma zamiar wprowadzić także modyfikacje w obszarze gwarantowanych usług stomatologicznych. Projekt zmian zakłada rozszerzenie listy gwarantowanych usług, między innymi o realizację co najmniej dwóch wizyt adaptacyjnych w trzecim roku życia dla dzieci, które doświadczają lęku dentystycznego.

    Kiedy 13 emerytura 2024 KRUS? Ile będzie wynosić?

    13 emerytura z KRUS wypłacana będzie w kwietniu, w terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Trzynastka z KRUS wynosi 1 780,96 zł brutto.

    REKLAMA