REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór formy opodatkowania w 2014 roku

Redakcja
Do 20 stycznia 2014 roku przedsiębiorcy mieli czas na dokonanie wyboru najbardziej optymalnej formy opodatkowania. /Fot. Fotolia
Do 20 stycznia 2014 roku przedsiębiorcy mieli czas na dokonanie wyboru najbardziej optymalnej formy opodatkowania. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do 20 stycznia 2014 roku przedsiębiorcy mieli czas na dokonanie wyboru najbardziej optymalnej formy opodatkowania. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wybierają pomiędzy: opodatkowaniem na zasadach ogólnych, zryczałtowaną stawką a podatkiem liniowym. W przypadku zmiany dotychczasowej formy należy złożyć oświadczenie o rezygnacji do urzędu skarbowego.

Zgodnie art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przytoczona ustawa za przedsiębiorców uznaje także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

REKLAMA

Wskazanemu katalogowi osób przysługuje prawo wyboru pomiędzy trzema alternatywnymi formami opodatkowania. Należą do nich opodatkowanie na zasadach ogólnych, zryczałtowaną stawką oraz podatkiem liniowym.

Przedsiębiorca, który rozpoczyna pierwszą działalność gospodarczą, dokonuje wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym w chwili składania wniosku o wpis do ewidencji przedsiębiorców. W każdym roku istnieje możliwość zmiany wybranej formy. Ma to miejsce każdorazowo do 20 stycznia. Brak stosownego oświadczenia złożonego w wymaganym terminie do urzędu skarbowego skutkuje zastosowaniem tej formy opodatkowania, którą podatnik wybrał w roku poprzednim. Jest to termin materialny, czyli okres, w którym może nastąpić ukształtowanie praw lub obowiązków w ramach podatkowo-prawnego stosunku materialnego. Jest wiążący zarówno wobec podatnika jak i organu. Prawo nie przewiduje możliwości przywrócenia takiego terminu. Potwierdza to szerokie orzecznictwo sądów, np. orzeczenie NSA z dnia 18 września 2007 r. sygn. akt II FSK 982/06, w którym NSA stwierdził, że termin ten nie ma waloru przywracalności.

Zobacz również: Wspólne rozliczanie rozwodników

Wybór formy opodatkowania uzależniony jest od wielu czynników, m.in.: rodzaju prowadzonej działalności, prognozowanych kosztów, wydatków i przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady ogólne

Opodatkowanie na zasadach ogólnych polega na zastosowaniu stawki podatkowej 18 lub 32%, zależnej od wysokości uzyskiwanych dochodów. W tym przypadku podstawę opodatkowania stanowi więc dochód przedsiębiorcy. Ta forma może dotyczy każdego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą i uzyskującego dochody z tego tytułu. Podatek rozliczyć należy do 30 kwietnia danego roku w zeznaniu PIT-36. Wybierając tą opcję podatnik ma możliwość odliczenia kosztów prowadzonej działalności. Dochód może zostać pomniejszony także o straty poniesione w latach ubiegłych. Istnieje możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej, tzw. ulgi na dziecko. Dochody można rozliczyć wspólnie z małżonkiem. Główną wadą jest rozliczanie przychodów z działalności gospodarczej wraz z przychodami z innych źródeł, co może spowodować zastosowanie wyższej – 32% - stawki podatku. Dla podmiotów prowadzących działalność w formie spółek prawa handlowego jest to jedyna dopuszczalna forma opodatkowania.

Ryczałt

Opodatkowanie stawką zryczałtowaną dotyczy osiąganego przychodu. Stawka uzależniona jest od źródeł osiąganego przychodu, czyli de facto od rodzaju prowadzonej działalności. Zryczałtowana stawka może wynosić 3% (działalność gastronomiczna), 5,5% (działalność budowlana), 8,5% (najem, dzierżawa), 17% (świadczenie usług) oraz 20% (usługi wolnych zawodów, np. lekarzy). Wybór takiej formy nie pozwala na rozliczenie kosztów prowadzonej działalności, dlatego też jest to rozwiązanie preferowane przez osoby ponoszące niskie koszty. W tym przypadku nie ma także możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy skorzystania z popularnej ulgi na dziecko. Można jednak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej oraz internetowej. Ustawodawca przewiduje jednak pewne ograniczenie podmiotowe. Z tej formy opodatkowania może bowiem skorzystać tylko przedsiębiorca, który uzyskuje przychód z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro (czyli nieco ponad 633 tys. zł) lub uzyskuje przychód wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro, lub rozpoczyna wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzysta z opodatkowania w formie karty. Przedsiębiorca może opłacać ryczałt miesięcznie lub kwartalnie, do 20 dnia kolejnego miesiąca/ kwartału. Rozliczenie kwartalne dotyczy tylko osób, których przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki - w roku poprzedzającym rok podatkowy - nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25.000 euro.

Podatek liniowy

Decydujące dla decyzji o tej formie opodatkowania powinno być uzyskiwanie wysokich dochodów, skutkujących przekroczeniem pierwszego progu podatkowego. Podstawę opodatkowania stanowi dochód. Stała stawka wynosi 19%, co oznacza, że wszyscy podatnicy płacą taką samą część (tj. 19%) swoich dochodów w formie podatku. De facto oznacza to brak progresji podatkowej. Podatek liniowy nie przewiduje kwoty wolnej od podatku ani ulg i odliczeń, przysługujących opodatkowanym na zasadach ogólnych. Zeznanie podatkowe PIT-36L należy złożyć do 30 kwietnia danego roku. Obowiązuje zasada niełączenia dochodów opodatkowanych liniowo z innymi. Wybierając tą formę rezygnujemy z rozliczenia wspólnego z małżonkiem.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Wyboru formy opodatkowania należy więc dokonać w przewidzianym w ustawie terminie. Warto dokonać tego na podstawie symulacji spodziewanych dochodów. Stanowi to bowiem jedną z form optymalizacji podatkowej.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 nr 173 poz. 1807),
  • orzeczenie NSA z dnia 18 września 2007 r. sygn. akt II FSK 982/06.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA