| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Czy spadek po partnerze zawsze będzie opodatkowany

Czy spadek po partnerze zawsze będzie opodatkowany

Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi (w odróżnieniu od małżonków)- mogą jednak sporządzić odpowiednie testamenty. Mają jednak małą szansę na uniknięcie podatku od spadków (i darowizn).

Podobnie, zwolniona z podatku jest nabycie przez rolnika pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych oraz części do tych pojazdów i maszyn pod warunkiem, że te pojazdy i maszyny rolnicze w ciągu 3 lat od daty otrzymania nie zostaną przez nabywcę sprzedane lub darowane. Niedotrzymanie tego warunku powoduje utratę zwolnienia.

Dzieła sztuki i rękopisy

Od podatku zwolnione są dzieła sztuki i rękopisy będącyę przedmiotem twórczości spadkodawcy oraz materiały biblioteczne, jeżeli spadkodawca zajmował się twórczością lub działalnością naukową, oświatową, artystyczną, literacką lub publicystyczną.

Z tego zwolnienia nie korzystają majątkowe prawa do utworów (z tytułu, których pobierane są tantiemy).

Nieruchomości

Osoby żyjące w nieformalnym związku ze spadkodawcą mogą korzystać ze zwolnienia w zakresie dziedziczenia nieruchomości mieszkalnych. Wymaga to jednak spełnienia licznych warunków – o jeden z nich musi zadbać już przed śmiercią partnera.

Pierwszym warunkiem jaki musi spełnić osoba z III grupy podatkowej, w celu zwolnienia się od (części) podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia nieruchomości w drodze dziedziczenia (w tym również zapisów i poleceń testamentowych) jest sprawowanie opieki nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza.

Zwolnienie dotyczy czystej wartości nieruchomości mieszkalnej (lub udziału w niej) do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

Kolejnym warunkiem uzyskania zwolnienia jest nieposiadanie (w momencie objęcia spadku) innej nieruchomości mieszkalnej, prawa spółdzielczego do lokalu mieszkalnego, ani prawa najmu lokalu. Warunek ten można spełnić przenosząc własność nieruchomości na zstępnych, Skarb Państwa lub gminę lub wypowiadając umowę najmu w terminie 6 miesięcy od daty nabycia spadku.

Zwolnienie nie obejmuje wartości nieruchomości gruntowej, na której posadowiony jest dom, ani udziału w nieruchomości wspólnej w przypadku odrębnej własności lokalu.

Porównaj: Jak darować / odziedziczyć mieszkanie bez podatku.

Spadek musi być zgłoszony do opodatkowania na druku SD-3 w terminie 30 dni od daty stwierdzenia nabycia spadku.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK