reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Unieważnienie małżeństwa > Dlaczego nazwa "stwierdzenie nieważności małżeństwa"?

Dlaczego nazwa "stwierdzenie nieważności małżeństwa"?

W codziennym języku sformułowanie rozwód kościelny bądź unieważnienie małżeństwa kościelnego często używane jest zamiast określeń stwierdzenie czy orzeczenie nieważności małżeństwa. Pierwsze sformułowania oznaczają, iż zawarty związek małżeński był przez jakiś czas ważny, drugie zaś, iż od początku mamy do czynienia z nieważnym związkiem małżeńskim. Spróbujmy się wspólnie zastanowić nad prawidłowością i konsekwencjami terminologii z Kodeksu Prawa Kanonicznego (dalej: KPK).

Myślę, iż takich pytań czy wręcz „niebezpiecznych” miejsc można znaleźć więcej, ale to niestety przez nie intuicyjnie stosuje się nieprawidłowe sformułowania, jak właśnie rozwód czy unieważnienie. Pomijam kwestię mataczenia w sprawie przez same strony, jak to może mieć miejsce przy wykluczeniu (symulacji).

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Oczywiście zawsze jakimś rozwiązaniem jest istnienie instytucji konwalidacji, czyli uważnienia nieważnie zawartego związku, ale nie zawsze strony chcą z niej skorzystać. Innym rozwiązaniem jest istnienie prawdy obiektywnej, co oznacza, iż w takiej sztucznej sytuacji, wytworzonej przez strony na potrzebę uzyskania wyroku pozytywnego, wydany wyrok jest de facto nieważny. Myślę też, iż nacisk powinien zostać położony na formację nupturientów w okresie przedślubnym, dzięki której zrozumiana by została istota ślubu kościelnego.

Przy tym temacie mogą pojawić się pytania, i takie też niejednokrotnie zostają zadane. Jak należy podejść wobec tego do kwestii dziecka pochodzącego z nieważnie zawartego związku? Jak należy podejść do kwestii pożycia w takim związku, tj. czy było ono grzeszne (niemoralne). Wręcz przeciwnie, bowiem prawodawca dał zabezpieczenie w postaci domniemania prawnego, na podstawie którego przyjmuje się ważność zawartego związku, innymi słowy: dopóki związek trwa i nie udowodni się jego nieważności, to należy przyjąć, iż jest on ważny (kan. 1060 KPK), a skoro tak, to w ramach niego czy pożycie intymne, czy pochodzenie dziecka nie można interpretować w kategoriach pożycia pozamałżeńskiego czy też dziecka nieślubnego, chociaż, co do tego ostatniego, to trzeba zdawać sobie sprawę, iż określenie w ten sposób potomstwa jest niewłaściwe, gdy przez takie określenie próbuje się ocenić je w kategoriach moralnych, chyba że chodzi o sens czysto prawny, czyli o pochodzenie dziecka z jakiegoś związku formalnego (określonego prawem cywilnym czy kościelnym) czy spoza niego.

Zobacz także: Unieważnienie małżeństwa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Stwierdzenie nieważności małżeństwa. / Fot. Fotolia
Stwierdzenie nieważności małżeństwa. / Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama