| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Ślub cywilny - wszystko co musisz wiedzieć

Ślub cywilny - wszystko co musisz wiedzieć

Zawarcie związku małżeńskiego to bardzo ważny moment w życiu człowieka. Czy jest to ślub cywilny czy kościelny wymaga odpowiedniego przygotowania.

Dokumenty

Dokumenty potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego zależą od stanu cywilnego osób bezpośrednio zainteresowanych. Jeśli małżeństwo zawiera panna i kawaler jedyne czego potrzebują to dowód osobisty oraz skrócony odpis aktu urodzenia. Rzecz ma się trochę inaczej w sytuacji, gdy oświadczenie woli, składają osoby rozwiedzione. W tym wypadku potrzebny jest także skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. Małżeństwo może zawrzeć również osoba owdowiała, która dostarczy skrócony odpis aktu zgonu poprzedniego współmałżonka.

Koszty

We wspominanym okresie 31 dni przed planowanym ślubem, należy obok odpowiednich dokumentów, wpłacić należność skarbową w wysokości 84 złotych. Dodatkowo przyszli małżonkowie zapłacą za wydanie skróconych aktów stanu cywilnego.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Ślub bez jednego z przyszłych małżonków jest sprawą dość niecodzienną, jednak dopuszczaną przez prawo. Takie rozwiązanie zostało przyjęte na zasadzie wyjątku i przepisy nie mówią wprost w jakich sytuacjach możemy użyć tej instytucji. Ustawodawca ogranicza się do podania sformułowania „ważne powody”. W związku z tym każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 8 czerwca 1970 r. (sygn. akt III CZP 27/70) odnosi się do tej kwestii: w sposób następujący: „udzielenie zezwolenia uzasadnić mogą tylko takie okoliczności, które w świetle zasad współżycia społecznego usprawiedliwiają odstąpienie od obowiązku jednoczesnego stawienia się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dla złożenia oświadczenia, że wstępują w związek małżeński". Warunkiem otrzymania takiego ślubu jest otrzymanie zgody sądu rodzinnego w postępowaniu nieprocesowym.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Ślub poza urzędem

W 2015 roku weszła w życie ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego w świetle której możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego w miejscu innym niż urząd stanu cywilnego. Wcześniej taka możliwość była praktykowana w nadzwyczajnych okolicznościach, na przykład z racji pobytu w szpitalu jednego z przyszłych małżonków. Para, która zdecyduje, że chce wziąć ślub poza USC, musi złożyć wniosek do kierownika urzędu. Bezwzględnym warunkiem pozytywnego rozpatrzenia takiego wniosku jest zapewnienie bezpieczeństwa osób obecnych na uroczystości oraz zachowanie powagi miejsca. Bardzo ważne jest to w jaki sposób para uzasadni wniosek, gdyż od kierownika urzędu stanu cywilnego zależy czy przychyli się do wniosku o udzielenie ślubu w zaproponowanym przez wnioskodawcę miejscu i czasie. Oczywiście para młoda musi pokryć koszty uroczystości zorganizowanej poza urzędem. Wysokość tej opłaty ustalił minister spraw wewnętrznych w drodze rozporządzenia: wysokość opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (Dz. U. z 2016 r. poz. 887). Zgodnie z rozporządzeniem, opłata dodatkowa od powyższego wniosku wynosić ma 1000 zł.

Zobacz: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59 z późn. zm.)

- Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. 2014 poz. 1741 z późn. zm)

- Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 8 czerwca 1970 r., sygn. akt III CZP 27/70

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »