| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Małżeństwa osób tej samej płci są niedopuszczalne w Polsce

Małżeństwa osób tej samej płci są niedopuszczalne w Polsce

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że zarejestrowanie w Polsce małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci jest niedopuszczalne. Zgodnie z polską konstytucją małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.

WSA podkreślił w tym wyroku, że jeśli w Polsce można zarejestrować małżeństwo jedynie jako związek kobiety i mężczyzny, to analogicznie zagraniczny dokument może być przeniesiony do rejestru stanu cywilnego w drodze transkrypcji tylko w wypadku, jeśli dotyczy on związku mężczyzny i kobiety. "W innym wypadku, gdy akt małżeństwa wymienia osoby jednej płci, transkrypcja, jako sprzeczna z podstawowymi zasadami porządku prawnego Polski, jest niedopuszczalna" - głosi komunikat.

Takie samo stanowisko odnośnie odmowy uznania zagranicznego aktu małżeństwa, który dotyczył osób tej samej płci, zawarł WSA w Gliwicach w wyroku z 6 kwietnia 2016 roku i WSA w Krakowie w wyroku z 10 maja 2016 roku. W obu wyrokach sądy oddaliły skargi na decyzje o odmowie przeniesienia do rejestru stanu cywilnego aktów urodzenia sporządzonych za granicą, w których jako matka dziecka i jako ojciec dziecka zostały wpisane dwie kobiety.

Prokurator zobowiązany do interwencji

Jak podała Prokuratura Krajowa, prokurator Robert Hernand przypomniał wszystkim prokuratorom o konieczności zgłaszania swojego udziału w takich postępowaniach.

Hernand podkreślił, że prokuratura stoi na straży praworządności, a "zadanie to realizowane jest m.in. poprzez wytaczanie powództw w sprawach cywilnych oraz składanie wniosków i udział w postępowaniu sądowym w sprawach cywilnych, z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, jeżeli tego wymaga ochrona praworządności, interesu społecznego, własności lub praw obywateli".

Podstawą do udziału prokuratury w podobnych postępowaniach - jak zaznaczono w komunikacie - jest art. 7 i art. 60 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 7 prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie oraz wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. Drugi z wymienionych artykułów mówi zaś, że prokurator może wstąpić do postępowania w każdym jego stadium.

"Prokurator nie jest związany z żadną ze stron. Może on składać oświadczenia i zgłaszać wnioski, jakie uzna za celowe, oraz przytaczać fakty i dowody na ich potwierdzenie. Od chwili, kiedy prokurator zgłosił udział w postępowaniu, należy mu doręczać pisma procesowe, zawiadomienia o terminach i posiedzeniach oraz orzeczenia sądowe" - poinformowała Prokuratura Krajowa. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »