| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Akt notarialny > Zabezpieczenie zapłaty ceny

Zabezpieczenie zapłaty ceny

Zabezpieczenie zapłaty ceny to bardzo istotny punkt każdej umowy notarialnej. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia zapłaty ceny jest poddanie strony kupującej egzekucji z art. 777 kpc, czyli odebranie oświadczenia, iż zobowiązuje się on zapłacić sprzedającemu umówioną cenę w określonym terminie i w odniesieniu do tego zobowiązania poddaje się wprost z tego aktu egzekucji.

Dobrowolne poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

Poddanie się egzekucji w akcie notarialnym

Co taki zapis oznacza w praktyce dla strony sprzedającej? Poddanie się egzekucji w akcie notarialnym daje wierzycielowi, dochodzącemu swych roszczeń (najczęściej będzie to sprzedający, który nie uzyskał zapłaty ceny, bądź części ceny w umówionym terminie) możliwość zwrócenia się do sądu rejonowego (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika) z wnioskiem o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności (wniosek podlega opłacie w wysokości 50 złotych, którą może opłacić znakami sądowymi lub przelewem na rachunek sądu, przy czym na rozpatrzenie wniosku sąd ma 3 dni). Posiadając już akt notarialny opatrzony taką klauzulą, można z kolei udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji.

Zobacz również: Kalkulator opłat notarialnych

Egzekucja z aktu notarialnego

Jak łatwo zauważyć akt notarialny zawierający właściwie sformułowane poddanie się egzekucji z „trzech siódemek” i nadaną przez sąd klauzulę wykonalności jest dla sprzedającego dokumentem równym wyrokowi sądu w sprawie o zapłatę należności. A zatem sprzedający bez konieczności prowadzenia procesu sądowego, może dochodzić zapłaty, z pomocą komornika, który przeprowadzi egzekucję z całego majątku zobowiązanego, przy czym w pierwszej kolejności z nieruchomości, będącej przedmiotem niedopełnionej umowy. „Trzy siódemki” są najbardziej standardowym zabezpieczeniem w sytuacji, gdy zapłata ceny nie nastąpi od razu.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »