REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym darowizna na wypadek śmierci będzie się różnić od testamentu?

Marta Wrzosek
Darowizna na wypadek śmierci to umowa, w której można zastrzec, że własność nieruchomości lub inne prawa przechodzą na osobę obdarowaną z chwilą śmierci darczyńcy.
Darowizna na wypadek śmierci to umowa, w której można zastrzec, że własność nieruchomości lub inne prawa przechodzą na osobę obdarowaną z chwilą śmierci darczyńcy.

REKLAMA

REKLAMA

Trwają prace nad projektem ustawy zmieniającej kodeks cywilny, który miałby wprowadzić do polskiego porządku prawnego instytucję darowizny na wypadek śmierci. Czym będzie się różnić od testamentu? Czy będzie lepszym rozwiązaniem?

Darowizna na wypadek śmierci

REKLAMA

Senacki projekt zmiany ustawy Kodeks cywilny wprowadza do polskiego prawa instytucję darowizny na wypadek śmierci. Miałaby to być umowa, w której można by zastrzec, że własność nieruchomości lub inne prawa przechodzą na osobę obdarowaną z chwilą śmierci darczyńcy. W związku z tym, nie wchodziłyby one w skład spadku. 

W przypadku gdy osoba obdarowana umrze wcześniej, umowa darowizny staje się bezskuteczna. Jeżeli jest kilku obdarowanych – udział tego współobdarowanego, który zmarł, przypada pozostałym obdarowanym w stosunku do przysługujących im udziałów.

Umowa darowizny na wypadek śmierci powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Darowizna na wypadek śmierci miałaby być podtypem zwykłej darowizny, a nie inną, specjalną umową. Wiązałoby się to z tym, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. obdarowany nie odpowiadałby za długi spadkowe;

2. wobec obdarowanego można byłoby występować o zachowek na tych samych zasadach, co w przypadku zwykłej darowizny.

Zobacz również: Co przyniosą zmiany w prawie spadkowym?

Testament

Obecnie, jedyną formą rozporządzania swoim majątkiem na wypadek śmierci jest testament. Może zostać on sporządzony pisemnie, w formie aktu notarialnego czy też, w niektórych sytuacjach, ustnie.

Jak wiadomo, w testamencie powołuje się do spadku wybraną osobę (osoby), która dziedziczy cały majątek spadkodawcy. Jeżeli testator chce przekazać konkretny przedmiot danej osobie, może ustanowić w testamencie zapis na jej rzecz.

Równolegle do prac nad darowizną na wypadek śmierci, trwają prace nad zapisem windykacyjnym, który umożliwiłby spadkodawcy przekazanie w testamencie konkretnej rzeczy wskazanej osobie. 

Po śmierci spadkodawcy, cały majątek trafia w ręce spadkobiercy, a zapisobierca ma roszczenie o wydanie rzeczy, która została mu zapisana. W praktyce, postępowanie spadkowe może toczyć się miesiącami, więc zanim zapisobierca otrzyma tą rzecz, może minąć dużo czasu.

Darowizna czy testament – które rozwiązanie lepsze?

Główną zaletą darowizny na wypadek śmierci jest fakt, że dana rzecz stanie się własnością obdarowanego z chwilą śmierci darczyńcy. Po drugie, darowizna będzie nieodwoływana (odwołanie darowizny będzie możliwe tylko w razie rażącej niewdzięczności obdarowanego), co daje pewność, że dana rzecz trafi w ręce obdarowanego.

Zobacz również serwis: U notariusza

Przy testamencie, który może zostać w każdej chwili, aż do śmierci testatora, odwołany – takiej pewności nie ma. Drugim argumentem przemawiającym na niekorzyść testamentu w porównaniu do darowizny jest wcześniej wspomniane, często przedłużające się, postępowanie spadkowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Aśka
    2021-12-28 19:47:15
    Z takim tematem to najlepiej bezpośrednio po poradę do kancelarii. Sama korzystałam z pomocy notariusz Cejrowskiej z Tczewa, ale w innej kwestii, więc tu niestety nie podpowiem.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą dopłaty do składek producentów rolnych - dla upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi, gryki, bobowatych drobnonasiennych, roślin zielarskich

Rozszerzony zostanie katalog upraw, do których stosowane będą z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych o słonecznik, facelię, len, konopie, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie oraz grykę.

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę dotyczącą tabletki "dzień po". Co to oznacza?

Prezydent Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy. To weto wywołało wiele kontrowersji i dyskusji.

Zwrot części podatku rolnego za 2024 rok - jest projekt ustawy!

W projekcie ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok proponuje się zwrot części podatku rolnego w kwocie stanowiącej iloczyn różnicy w cenie przyjętej do naliczania podatku rolnego w 2024 r. i przyjętej w 2023 r. oraz ilości ha przeliczeniowych określonych w nakazie podatkowym lub deklaracji podatkowej.

RCB uruchomiło stronę z poradami na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją

RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, zawierającą podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach CBRNE i prawidłowych sposobach postępowania w sytuacji, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia.

REKLAMA

Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

“Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

“Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

REKLAMA