REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość (wywiad)

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Bezpieczny zakup nieruchomości - o czym powinniśmy pamiętać?/fot.Shutterstock
Bezpieczny zakup nieruchomości - o czym powinniśmy pamiętać?/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób sprawdzić uczciwość sprzedawcy? Czy przed zakupem warto sporządzić umowę przedwstępną u notariusza? O tym jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość mówi notariusz Maciej Celichowski. Jak przekonuje, najbezpieczniejsze są normalne transakcje, za średnie ceny.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Czy kupujący może jeszcze przed zawarciem umowy sprawdzić uczciwość sprzedawcy?

REKLAMA

Maciej Celichowski, notariusz: Można sprawdzić czy sprzedawca znany jest np. zarządcy wspólnoty mieszkaniowej, do której należy kupowane mieszkanie, sąsiadom, czy ma konto w Internecie oraz czy posiada związane z kupowanym mieszkaniem lub domem rachunki za energię, gaz czy wodę oraz dowody zapłaty opłaty podatku od nieruchomości i kosztów utrzymania wspólnoty mieszkaniowej. Warto poprosić go o okazanie umowy kupna przez niego sprzedawanego lokum. Można też, na przykład, wybrać się ze sprzedawcą do zarządu wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej w celu sprawdzenia stanu rozliczeń mieszkania, a przy okazji zwrócić uwagę na to, czy jest on tam znany. Choć nieznajomość sprzedawcy w zarządzie wspólnoty nie musi oznaczać, że nie jest on właścicielem mieszkania. Może być po prostu nieaktywnym członkiem wspólnoty. Dlatego trzeba sprawdzać sprzedawcę wielotorowo. Ostatnią możliwością tej weryfikacji jest notariusz, który sprawdza dowód osobisty sprzedawcy, porównuje go z treścią księgi wieczystej, bada dokumenty stanowiące podstawę nabycia nieruchomości oraz inne dokumenty jej dotyczące, a nadto może podjąć próby weryfikacji jego tożsamości w jakiś inny sposób.

Polecamy: Rozliczamy sprzedaż mieszkania

Na czym polega ta weryfikacja?

Jest to element procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy, do stosowania której notariusz jest zobowiązany przy transakcjach przekraczających 15.000 EUR. Weryfikacja oznacza próbę sprawdzenia czy strona czynności notarialnej istnieje w realnym świecie, np. przez sprawdzenie jej prawa jazdy, legitymacji ZUS, wpisu do CEIDG itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co powinno wzbudzić naszą szczególną ostrożność?

Pośpiech, niechęć sprzedawcy do osobistego spotkania przed wizytą u notariusza, korzystanie wyłącznie z pośredników. Trzeba pamiętać, że prawdziwe okazje zdarzają się naprawdę rzadko, a z reguły tzw. okazje to transakcje ryzykowne np. z uwagi na zadłużenie sprzedawcy lub nawet próby oszustwa. Najbezpieczniejsze są normalne transakcje, za średnie ceny, dokonywane w normalnych warunkach. Okazje zostawmy specjalistom, osobom zajmującym się zawodowo handlem nieruchomościami, gotowym podjąć się ryzyka i potrafiącym profesjonalnie je ocenić.

Czy warto jest zawrzeć umowę przedwstępną u notariusza?

Umowa przedwstępna sporządzona przez notariusza daje nam trzy korzyści. Po pierwsze, sporządza ją profesjonalista, odpowiedzialny za jej treść. Po drugie, na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego możemy dochodzić kupna nieruchomości przed sądem. W takim przypadku wyrok sądowy może przenieść na nas własność wymarzonego lokum, za cenę ustaloną w umowie przedwstępnej. Umowa pisemna takiej możliwości nie daje. Po trzecie, na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego można złożyć wniosek o wpis swojego roszczenia o nabycie nieruchomości w księdze wieczystej. Taki wpis pozwala ją nabyć bez obciążeń dokonanych przez sprzedawcę po złożenia wniosku o wpis naszego roszczenia i nawet wtedy, gdy sprzedawca nieruchomość sprzeda lub podaruje innej osobie.

Dlaczego nie warto płacić gotówką?

Płatność gotówką może dziś, przynajmniej przy większych transakcjach, wydawać się podejrzana. Poza tym z punktu widzenia kupującego ryzyko polega jedynie na ryzyku przy transporcie pieniędzy do notariusza. Sprzedający jednak ryzykuje tym, że pieniądze okażą się fałszywe. I poniesie ryzyko transportu pieniędzy do banku. Rozwiązaniem jest depozyt notarialny.

Czy z depozytem notarialnym wiążą się jakieś koszty?

Oczywiście, ale za bezpieczeństwo warto zapłacić. Ubezpieczamy mieszkanie mimo, że to przecież kosztuje. Jednak koszty depozytu w porównaniu z ryzykiem nie są nadmierne.

Czym jest depozyt notarialny i dlaczego jest bezpieczny?

Depozyt notarialny jest najbezpieczniejszym sposobem zapłaty ceny. Polega on na tym, że kupujący przed kupnem np. mieszkania wpłaca pieniądze na specjalny rachunek depozytowy notariusza, a notariusz wypłaca je sprzedawcy po kupnie przez kupującego mieszkania. Za prawidłowość zapłaty ceny odpowiada w takim przypadku notariusz, który jest gwarantem zaspokojenia roszczenia sprzedawcy.

Polecamy serwis: Notariusz

Czy można zapłacić za nieruchomość przez Internet w trakcie transakcji?

Oczywiście, taka możliwość jest, jednak wymaga posiadania przez obydwie strony rachunku w tym samym banku oraz możliwości dokonania przelewu ceny przez Internet. Nie zawsze jest to łatwe i szybkie, czasem wymaga autoryzacji telefonicznej. Taka metoda jednak zawsze stawia pytanie, kiedy sprzedawca ma złożyć swój podpis: przed otrzymaniem na swoje konto ceny, po tej chwili, i co się stanie, jak tego podpisu nie złoży, mimo otrzymania przelewu. Dla tego, kto jednak jest gotów zaakceptować takie ryzyko, taka metoda może okazać się atrakcyjną.

Jakie jest ryzyko związane z zapłatą ceny?

Jest kluczowy element transakcji sprzedaży nieruchomości. Warto skupić się na terminie i sposobie zapłaty ceny pochodzącej bezpośrednio od kupującego. Najbezpieczniej jest, by nastąpiło to najpóźniej w chwili zawarcia umowy sprzedawcy. O sposobach zapłaty tej części ceny była mowa wyżej. Natomiast inną sprawą jest zapłata części ceny z pieniędzy pochodzących z kredytu. Banki uzależniają wypłatę kredytu od przedstawienia umowy sprzedaży własności nieruchomości na rzecz kupującego. Standardem jest więc zobowiązanie zawieranie umów, w których kupujący zobowiązują się do zapłaty reszty ceny w terminie 7-10 dni oraz poddają się egzekucji z art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego. Takie poddanie się egzekucji odpowiada wyrokowi sądu nakazującemu kupującemu zapłatę danej kwoty i stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji przez komornika.

Czym kierować się przy wyborze notariusza?

W zasadzie każdy kandydat na notariusza winien być zweryfikowany przez Ministra Sprawiedliwości pod kątem przygotowania zawodowego. Oczywiście warto zasięgnąć opinii innych osób i np. sprawdzić staż zawodowy notariusza. Doświadczenie zwykle jest dobrym prognostykiem, choć nie ma reguły. Generalnie polski notariat jest jednym z najbezpieczniejszych w Europie, z jednym z najniższych wskaźników procesów związanych ze sporządzonymi aktami notarialnymi.

Czy zakup nieruchomości przez pośrednika gwarantuje bezpieczeństwo transakcji?

Obecnie pośrednikiem może być każda osoba, która wykupi odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Nie gwarantuje to oczywiście, właściwego poziomu przygotowania do zawodu. Warto więc korzystać z pośrednika jedynie wtedy, gdy mamy wiedzę o jego odpowiednim przygotowaniu i doświadczeniu zawodowym, takiego, który posiada odpowiednią renomę. Taka osoba można okazać się ważna w szczególności dla kupującego, gdyż sprawdzi nabywaną nieruchomość np. w aspekcie technicznym. Dobry pośrednik powinien zorientować się, że oferta sprzedaży nieruchomości może być oszustwem lub wiąże się z jakimś ryzykiem dla kupującego.

Dziękuję za rozmowę.

Polecamy serwis: Umowa kupno-sprzedaż

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA