| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Obok żłobków kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie

Obok żłobków kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie

Przyjęta przez Sejm ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech przewiduje nowe formy opieki nad maluchami. Najmłodszymi zajmą się nie tylko żłobki, ale też nianie, opiekunowie dzienni oraz kluby dziecięce.

Kolejną formą wykonywania opieki nad dzieckiem od 20 tygodnia do 3 lat (wyjątkowo do lat 4) jest opiekun dzienny. Będą nimi osoby fizyczne, zatrudniane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Osoby te będą sprawować opiekę nad dzieckiem w swoim domu lub mieszkaniu. Kandydaci na te funkcje będą wyłaniani w drodze konkursu. Opiekun dzienny będzie zatrudniany na podstawie umowy, w której określone będą jego obowiązki, czas, miejsce sprawowania opieki oraz wysokość wynagrodzenia. Przed rozpoczęciem pracy odbędzie 160-godzinne szkolenie. Opiekun może zajmować się, w zależności od wielkości lokalu, maksymalnie pięciorgiem dzieci.

Ostatnią formą opieki przewidzianą w ustawie jest niania, która będzie mogła sprawować opiekę nad dziećmi od 20 tygodnia do 3 roku życia (maksymalnie do 4 lat). Będzie ona zatrudniona bezpośrednio przez rodzinę, natomiast z budżetu państwa będzie opłacana za nią składka na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę. Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest to, że oboje rodzice dziecka (lub rodzic, w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko) pracują (także na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej). W przypadku, gdy niania otrzymywać będzie wynagrodzenie wyższe od minimalnego, różnicę za składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pokrywać będą rodzice.

Rozwiązania zawarte w ustawie o opiece nad dziećmi do lat 3 są kolejnym etapem w tworzeniu nowoczesnego systemu opieki dla najmłodszych i zapewnieniu dzieciom odpowiedniej edukacji. Od 1 września 2009 roku dzieci w wieku 5 lat mają prawo do wychowania przedszkolnego, a od 1 września 2011 roku będzie ono przekształcone w obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Dzięki rozporządzeniu minister edukacji narodowej wprowadzona została możliwość zakładania innych form wychowania przedszkolnego, takich jak punkty i zespoły wychowania przedszkolnego. Są one tworzone szczególnie dla mniejszej liczby dzieci i mogą się mieścić nawet w domu. Od 2009 roku powstało ponad 1000 takich ośrodków, najwięcej na terenach wiejskich. Punkty te uzupełniają tradycyjną sieć przedszkoli i często niwelują problem dowozu dzieci do dużego przedszkola. W rezultacie, w latach 2007-2009 liczba miejsc w placówkach wychowania przedszkolnego wzrosła o niemal 190 tysięcy.

W latach 2007-2009 liczba dzieci 3-5 letnich uczęszczających do przedszkola wzrosła o ponad 15 proc. Obecnie edukacją przedszkolną objętych jest już około 60 proc. z nich. Dla porównania, w roku szkolnym 2006–2007 było to tylko 44 proc. Dzięki wprowadzeniu nowych form wychowania przedszkolnego zwiększa się również dostęp do edukacji przedszkolnej na wsi. Obecnie objętych nią jest ponad 31 proc. dzieci z terenów wiejskich, w porównaniu do 23 proc. w roku szkolnym 2006–2007. Do 2012 roku wychowaniem przedszkolnym zostanie objętych 80 proc. wszystkich dzieci w wieku 3-5 lat.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 ma zapewnić dostęp do różnorodnych form opieki nad najmłodszymi dziećmi.
Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 ma zapewnić dostęp do różnorodnych form opieki nad najmłodszymi dziećmi.

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »