reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Parki narodowe będą prowadzić działalność gospodarczą?

Parki narodowe będą prowadzić działalność gospodarczą?

Parki narodowe przekształcą się w państwowe osoby prawne. Będą też mogły prowadzić działalność gospodarczą, nie tylko taką związaną z ochroną przyrody. Przeczytaj jakie zmiany szykuje projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody i innych ustaw.

Zgodnie z nowymi przepisami, nadzór na działalnością parków będzie sprawował minister środowiska, co oznacza prawo kontrolowania ich funkcjonowania we wszystkich aspektach. Minister będzie także sporządzał roczne zbiorcze sprawozdania z działalności parków.

Założono, że nieruchomości Skarbu Państwa, leżące w granicach parku narodowego, zostaną oddane przez ministra skarbu w trwały zarząd Ministerstwu Środowiska. Ministerstwo, za zgodą ministra skarbu państwa, dokona ich użyczenia parkom na podstawie umowy (zawartej między ministrem środowiska a dyrektorem parku). Nieruchomości oddane w użyczenie parkom nie będą mogły być zbywane, ale nie będzie to dotyczyć niepotrzebnych im lokali. Projekt przewiduje także przypadki, w których oprócz nieruchomości użyczonych parkom, będą one właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości.

W odniesieniu do umów dotyczących rozporządzania nieruchomościami przez parki narodowe postanowiono, że generalnie wobec nich będą stosowane procedury przetargowe.

Zdecydowano, że parkowi narodowemu będzie przysługiwać prawo pierwokupu nieruchomości położonej w granicach parku narodowego na rzecz Skarbu Państwa.

W 2012 r. na funkcjonowanie parków narodowych zostanie przeznaczone ok. 85 mln zł z budżetu państwa. Szacuje się też, że parki uzyskają środki pochodzące z własnej działalności w wysokości ok. 53 mln zł, które przeznaczą na ochronę zasobów przyrodniczych i kulturowych.

Znowelizowane przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

Źródło: kprm.gov.pl

Zobacz serwis: Firma

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Parki narodowe będą prowadzić działalność gospodarczą.
Parki narodowe będą prowadzić działalność gospodarczą.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama