| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Mieszkania komunalne do zmiany

Mieszkania komunalne do zmiany

Gminy będą miały więcej swobody w decydowaniu o tym, kto zajmuje lokal komunalny, ile za niego płaci i jak często będą weryfikowane dochody takiej osoby.

Urealnienie opłat czynszowych i ułatwienie gminom eksmisji na bruk – to tylko niektóre z zapisów nowej ustawy o ochronie praw lokatorów, którą już w przyszłym tygodniu ma się zająć rząd. Autor ustawy, czyli resort infrastruktury, ma nadzieję, że nowe przepisy z czasem przyczynią się do poprawy jakości mieszkań komunalnych w Polsce i racjonalizacji wydatków samorządów na utrzymanie czynszówek. Co dokładnie się zmieni?

1 Koniec dożywocia. Zmiany kładą kres dożywotniemu wynajmowaniu mieszkań komunalnych. Projekt zakłada, że umowy będą podpisywane na maksymalnie kilka lat. Gdy termin minie, najemca będzie musiał złożyć nowy wniosek, a urzędnicy, zanim podejmą decyzję, będą musieli sprawdzić jego sytuację materialną. – Chodzi o to, by z lokali komunalnych korzystali tylko ci, których nie stać na zakup mieszkania u dewelopera czy wynajem na wolnym rynku – mówi Zdzisław Żydak z Ministerstwa Infrastruktury i jeden z autorów ustawy.

2 Nie będzie dziedziczenia. Mieszkań komunalnych nie będzie można też automatycznie dziedziczyć. Najbliżsi, czyli np. dzieci czy współmałżonkowie, będą musieli w ciągu trzech miesięcy od śmierci najemcy złożyć wniosek o zawarcie nowej umowy najmu. Jeśli tego nie zrobią, pożegnają się z lokalem, bo ich roszczenie o zawarcie umowy wygaśnie z mocy prawa. Jeśli zaś zdążą, miasto będzie musiało w ciągu pół roku odpowiedzieć na ich wniosek. Urzędnicy mogą jednak przyznać im lokal mniejszy lub w innej lokalizacji.

3 Urealnione czynsze. Nowa ustawa zobowiązuje też gminy do urealnienia opłat czynszowych. Miesięczne opłaty będą musiały wystarczyć na pokrycie kosztów bieżącej eksploatacji i niezbędne prace konserwatorsko-remontowe. We wszystkich wypadkach oznacza to podwyżki czynszów. Przedstawiciele gmin zapewniają jednak, że nie będą drastyczne, bo w wielu miastach czynsze w ostatnich latach już wzrosły: np. w centrum Warszawy z 2 do 6,5 zł. O podwyżkach nie mówią także władze Krakowa, Wrocławia i Poznania. Za to korektę cen już zapowiedział Gdańsk. Nowa stawka ma wynieść 10,20 zł za metr kwadratowy.

4 Eksmisje na bruk. Nowa ustawa ma zwolnić samorządy z obowiązku zapewnienia lokalu zastępczego. Dziś trzeba to zrobić np. kobietom w ciąży, samotnym matkom, osobom starszym i chorym albo wychowankom domów dziecka. Po wejściu w życie nowej ustawy gminy nie będą musiały zapewniać lokalu z automatu. O tym, czy faktycznie taki lokal się należy, zadecyduje sąd.

5 Koniec zasiłków dla właścicieli. Kolejną, budzącą największe kontrowersje, zmianą są ograniczenia w przyznawaniu zasiłków mieszkaniowych. Zgodnie z nowymi przepisami prawo do dodatków będą mieli tylko lokatorzy mieszkań. To oznacza, że właściciele mieszkań spółdzielczych czy własnościowych, którzy wykupili je z bonifikatą, a teraz mają problemy finansowe, utracą prawa do dodatków. Rząd sugeruje, że mogą oni sprzedać swoje mieszkanie i kupić mniejsze albo zaciągnąć kredyt na tzw. odwróconą hipotekę.

Nowe przepisy nie oznaczają jednak rewolucji, bo nawet jeśli wejdą w życie, nie obejmą tych, którzy mają już podpisane umowy najmu. Pierwsze efekty będzie można dostrzec dopiero za kilka lat.

Pełny tekst: Mieszkania komunalne bez dziedziczenia i z wyższym czynszem

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Urealnienie opłat czynszowych i ułatwienie gminom eksmisji na bruk – to tylko niektóre z zapisów nowej ustawy o ochronie praw lokatorów.
Urealnienie opłat czynszowych i ułatwienie gminom eksmisji na bruk – to tylko niektóre z zapisów nowej ustawy o ochronie praw lokatorów.

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »