| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zmiany w działalności lobbingowej

Zmiany w działalności lobbingowej

Dnia 1 września 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, która wprowadziła zmiany w zakresie działalności legislacyjnej Rady Ministrów (dalej również „Rząd”), mające związek z lobbingiem politycznym.

Sposób wniesienia zgłoszenia

Nowelizacja precyzuje przy tym, że zgłoszenie wnosi się na urzędowym formularzu (który ma zostać określony przez Radę Ministrów, kierującą się potrzebą ułatwienia dokonywania zgłoszeń) do organu odpowiedzialnego za przedłożenie projektu założeń projektu ustawy albo do organu odpowiedzialnego za przedłożenie projektu ustawy Radzie Ministrów albo za opracowanie projektu rozporządzenia. Zgłoszenie również podlega udostępnieniu w BIP jako dokument dotyczący prac nad projektem założeń projektu ustawy, projektem ustawy albo projektem rozporządzenia. Nie udostępnia się jedynie adresów osób fizycznych, które skierowały zgłoszenie.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Podsumowanie

Zgodnie z nowelizacją, z dniem 1 września 2011 r. projekty zawarte w programach prac legislacyjnych Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i ministrów zostały objęte odpowiednio wykazami prac legislacyjnych Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i ministrów.

Mamy nadzieję, że powyższe zmiany wpłyną pozytywnie na proces stanowienia prawa w Polsce i przyczynią się do większej aktywności podmiotów zajmujących się lobbingiem politycznym już na etapie przygotowywania projektu założeń projektu ustawy. W konsekwencji być może doprowadzi to do bardziej przemyślanych i odpowiadających potrzebom obywateli  rozwiązań w naszym systemie prawnym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »