| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Spadek przestępczości w Polsce

Spadek przestępczości w Polsce

Spada liczba przestępstw kryminalnych. Częściej jednak ujawniane są przestępstwa gospodarcze. Wykrywalność sprawców przestępstw jest wysoka.

Duża aktywności Policji w ujawnianiu i ściganiu przestępstw gospodarczych oraz przestępstw narkotykowych przełożyła się bezpośrednio na liczbę ujawnionych i wszczętych postępowań przygotowawczych.
Przestępczość narkotykowa oraz gospodarcza te obszary działania organów ścigania, w których wzrost ujawnionych zdarzeń jest pochodną aktywności w działaniu. Im częściej Policja ujawnia takie przypadki i wszczyna postępowania karne, tym ogólna liczba tych przestępstw jest większa.

W kategorii przestępstw gospodarczych odnotowano wzrost na poziomie 9,6 proc, co oznacza, że wszczęto ich o 7 282 więcej niż rok wcześniej. Liczba wszczętych postępowań wyniosła 83 124.

Wzrost odnotowano także w liczbie wszczętych postępowań o przestępstwa narkotykowe. Wzrost ten wyniósł 0,3 proc, przestępstw tych wszczęto 23 001 tj. o 61 więcej niż rok wcześniej.

Centralne Biuro Śledcze zlikwidowało 15 nielegalnych laboratoriów narkotyków syntetycznych (amfetaminy i pochodnych) oraz 108 plantacji konopi indyjskich.

Zobacz serwis: Policja

163 212 – tyle zanotowano wszczętych postępowań o przestępstwa drogowe. To mniej o 7,4 proc. niż rok wcześniej. Były to głównie przestępstwa związane z kierowaniem pojazdem po spożyciu alkoholu – liczba wszczętych o te przestępstwa postępowań wyniosła 137 805.

Ogólny spadek liczby przestępstw wpłynął na ogólną liczbę osób podejrzanych o popełnienie przestępstw. Zarejestrowano 500 539 osób z zarzutami karnymi, czyli mniej o 21 403.

Zmalała liczba podejrzanych nieletnich. Zarejestrowano ich 43 847 czyli o 11,7 proc. mniej niż rok wcześniej.

W związku z prowadzonymi postępowaniami (dotyczy 52 245 postępowań karnych) policjanci odzyskali mienie o wartości prawie 298 mln zł. tj o 12,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

W podsumowaniach stanu bezpieczeństwa oraz pracy Policji nie można nie wskazać ocen społecznych.

Z badania dotyczącego oceny instytucji publicznych, zrealizowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej we wrześniu 2012 roku, wynika, że większość Polaków - 68 proc. dobrze ocenia pracę Policji. Lepiej od Policji oceniane są tylko niektóre media i wojsko. Podczas, gdy pozytywnie na temat działalności wypowiada się większość ankietowanych (68 proc.), to przeciwnego zdania była tylko jedna piąta respondentów (22 proc.).

Źródło: Policja.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »