Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie domu – jakie mam obowiązki jako ubezpieczony?

 • Artykuł sponsorowany
foto: materiały prasowe
Zawarcie umowy ubezpieczenia domu to rozsądne rozwiązanie. Dzięki takiej ochronie zabezpieczamy się na wypadek wystąpienia wielu ryzyk, takich jak choćby zalanie, pożar czy kradzież z włamaniem.

Korzystając z niej, w razie gdyby doszło do takich zdarzeń, odpowiedzialność finansową za nie może ponieść towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie należy jednak zapominać, że ubezpieczenie domu wiąże się również z pewnymi obowiązkami dla klienta. Jakimi?

Ubezpieczenie domu – zakres

Ochronę ubezpieczeniową należy wybierać, mając na uwadze przede wszystkim jej zakres. Im jest szersza, tym lepiej. Bardzo ważna jest suma ubezpieczenia, gdyż to od tej kwoty wyliczana jest wysokość odszkodowania w zależności od tego, do jakiego zdarzenia dojdzie. Powinna być ona na tyle wysoka, aby w razie wystąpienia szkody całkowitej środki te wystarczyły na przywrócenie nieruchomości do poprzedniego stanu.

Ubezpieczenie na dom może mieć inny zakres w każdym towarzystwie. Najczęściej dostępny jest podstawowy wariant ochrony, który obejmuje wyłącznie elementy stałe, mury i piwnice. Istnieje również możliwość wyboru umów dodatkowych, które dotyczą ochrony ruchomości w lokalu, stłuczenia elementów szklanych, OC w życiu prywatnym a także gwarantują odszkodowanie z tytułu kradzieży z włamaniem. Zasada jest taka, że im szerszy zakres ochrony, tym lepiej, ale musimy również zwracać uwagę na to, czy polisa obejmuje takie ryzyka, które nas interesują. Jeśli mieszkamy w centralnej Polsce na 8. piętrze, to nie zagraża nam ryzyko lawiny, ale już zalania – jak najbardziej.

To nie wszystko, co jest istotne przy wybieraniu ubezpieczenia domu. Powinniśmy być również świadomi obowiązków, które wiążą się z korzystaniem z tej ochrony.

Obowiązki ubezpieczonego

Towarzystwo ubezpieczeniowe obejmuje ochroną naszą nieruchomość, ale jednocześnie oczekuje od nas respektowania ustalonych w umowie zasad. Poprzez pewne działania możemy doprowadzić do spowodowania szkód, dlatego nie należy ich podejmować. Ubezpieczenie domu wymaga od nas, abyśmy:

 • Utrzymywali obiekt w należytym stanie technicznym, przeprowadzali wymagane przeglądy, dbali o bieżącą konserwację mienia.
 • Przestrzegali prawa – budowlanego, ochrony przeciwpożarowej, o eksploatacji i konserwacji budynków i budowli, o budowie i eksploatacji urządzeń technicznych.
 • Stosowali odpowiednie środki w celu zabezpieczenia instalacji wodnych i centralnego ogrzewania przed mrozem. Należy również utrzymywać w pomieszczeniach właściwą temperaturę.
 • Ograniczali straty – powinniśmy w miarę możliwości i zachowując środki bezpieczeństwa ograniczać szkody, które wynikają z danego zdarzenia. Np. w przypadku zalania powinniśmy w miarę możliwości zatrzymać wodę poprzez zakręcenie odpowiedniego zaworu.

W przypadku niedotrzymania warunków umowy możliwe, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania lub uwzględni wpływ zaniechań właściciela nieruchomości i obniży wysokość świadczenia.

Przydatne dokumenty

Poza wspomnianymi obowiązkami właściciel nieruchomości powinien również pamiętać o  posiadaniu dokumentów, które mogą być wymagane przez ubezpieczyciela. Zalicza się do nich m.in. pozwolenie na budowę, potwierdzenie zrealizowanych przeglądów technicznych, protokoły budowlane, protokoły odbioru częściowego i końcowego. Kolejnym ważnym dokumentem jest ewentualny protokół, który mogliśmy uzyskać od służb po szkodzie, np. od straży pożarnej.

Niewywiązanie się z tych powinności może nas pozbawić odszkodowania. Warto pamiętać, że przeprowadzanie poszczególnych przeglądów w nieruchomościach nie wynika wyłącznie z oczekiwań towarzystw ubezpieczeniowych – takie obowiązki nakłada na nas prawo. Np. przewody kominowe powinny być sprawdzane raz na 12 miesięcy. W przypadku gdy szkoda będzie się wiązać z naszym zaniechaniem, dla ubezpieczyciela może to być podstawa do niewypłacenia odszkodowania. Starajmy się jednak traktować te czynności nie jako zbędny obowiązek, tylko konieczność w celu zapewnienia naszym najbliższym i majątkowi bezpieczeństwa.

Co obejmuje ubezpieczenie domu, możemy sprawdzić na stronie towarzystwa Aviva: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/. Znajdziemy na niej również kalkulator, który umożliwi nam wyliczenie składki za ochronę. Ile wyniesie cena ubezpieczenia domu? Należy obliczyć ją indywidualnie dla danej nieruchomości – zajmie to dosłownie kilka minut.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Regulaminy pracy w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego (PDF)
Regulaminy pracy w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego (PDF)
Tylko teraz
Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dyrektywa Omnibus od 28 maja 2022 r. Jakie prawa zyskają konsumenci?
  Od 28 maja 2022 r. zacznie obowiązywać unijna dyrektywa Omnibus, której celem jest zwiększenie ochrony praw konsumentów w handlu internetowym. Polska wersja tej ustawy na razie jest w powijakach, nie zdejmuje to jednak z polskich przedsiębiorców obowiązku podporządkowania się prawu UE. Niestety dostosowanie e-sklepów do nowych regulacji może kosztować - w zależności od sytuacji wyjściowej i rozmiaru sklepu może to być od tysiąca do nawet ponad 10 tys. zł.
  Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2022 r.
  Kwota zasiłku dla bezrobotnych podlega corocznej waloryzacji. Ile wyniesie świadczenie od 1 czerwca 2022 r.?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - jaka pomoc?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to jedno z narzędzi przewidzianych dla kredytobiorców w trudnej sytuacji materialnej. Kto może skorzystać z pomocy?
  Wypłaty czternastej emerytury ruszą pod koniec sierpnia
  Chcemy, żeby projekt w sprawie czternastej emerytury był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Podkreślił, że tegoroczne wypłaty czternastych emerytur ruszą pod koniec sierpnia
  Kodeks wykroczeń
  Kodeks wykroczeń jest ustawą, która określa m.in. zasady odpowiedzialność za wykroczenia. Z jakich części się składa i co zawiera?
  Wakacje kredytowe korzystne dla kredytobiorców, ale co z bankami?
  W reakcji na gwałtowne podwyżki stóp procentowych oraz znaczny wzrost inflacji rząd zapowiada wprowadzenie nowych preferencji dla kredytobiorców. Z perspektywy banków dobrą wiadomością jest uchylenie w całości przepisów regulujących „wakacje kredytowe” z tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0. Do projektu dodano jednak przepisy przejściowe, których lektura może przyprawić o niemały zawrót głowy oraz inne propozycje, które oznaczają komplikacje dla sektora bankowego.
  Czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września
  Zgodnie z rządową autopoprawką czternasta emerytura będzie wypłacana od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Przesunięcie terminu uzasadniono koniecznością dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS. Aby otrzymać czternastkę, nie będzie trzeba składać wniosków.
  Limity dorabiania dla emerytów i rencistów od 1 czerwca 2022 r.
  Od 1 czerwca 2022 r. wzrosną limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Kogo obowiązują kwoty graniczne przychodów?
  Kredyt bez wkładu własnego bez minimalnego limitu gwarancji
  Kredyt bez wkładu własnego limit gwarancji przewiduje obecnie limit gwarancji w wysokości od 10 do 20 proc. wartości nieruchomości. Rząd jednak chce wprowadzić zmiany. Jakie?
  MZ o zakazie odwiedzin pacjentów
  Jak przekazało ministerstwo zdrowia, utrzymywanie zakazu odwiedzin pacjentów nie znajduje podstawy w świetle obowiązującego prawa, a także jest sprzeczne z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w tym zakresie.
  Tusk: nie sądzę, by to, co zostało ustalone ws. projektu noweli o SN, przybliżyło nas do europejskich środków
  Nie sądzę, żeby to, co ustalił prezydent Andrzej Duda z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą ws. projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, przybliżało nas w sposób istotny do europejskich środków - powiedział w piątek przewodniczący PO Donald Tusk
  Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców - jakie zasady?
  Jakie są zasady dotyczące nabycia nieruchomości w Polsce? Czy konieczne jest uzyskanie zezwolenia?
  Ile dokładnie kosztuje rozwód?
  W ostatnich latach rozwody w Polsce stały się coraz popularniejsze. Sądy uginają się od ilości spraw rozwodowych, co powoduje, że czas oczekiwania na termin rozprawy może się wydłużyć. Niezależnie od tego osoby zainteresowane ta tematyką w pierwszej kolejności poszukują informacji na temat tego z jakimi kosztami sądowymi będą musiały się mierzyć składając pozew rozwodowy i jakie są ceny usług prawnych: koszt adwokata czy radcy prawnego.
  Prezydent podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej
  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej. ZPHM będzie prowadził działania obejmujące m.in. zapewnienie natychmiastowej i niezbędnej pomocy poza terytorium Polski osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego
  Co zrobić ze starym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?
  Stary sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może zostać wyrzucony do śmieci razem z innymi odpadami. Za ich wyrzucenie do nieodpowiedniego miejsca grożą wysokie kary. Nawet do 5 tys. zł. Co zatem z nim zrobić?
  Wypadek pożyczonym samochodem – o zasadach odpowiedzialności
  Może się zdarzyć, że podczas korzystania z cudzego samochodu dojdzie do wypadku. Zasady odpowiedzialności wydają się oczywiste, gdy jego sprawca, a zarazem kierujący pojazdem, jest właścicielem auta uczestniczącego w zdarzeniu. Co jednak w sytuacji, gdy za kierownicą zasiada osoba, której samochód ten jedynie udostępniono?
  Müller o żądaniach KE ws. SN: co do przywrócenia sędziów - "dajemy procedurę, w której to się może odbywać"
  Reforma systemu dyscyplinarnego jest, likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN jest, a jeżeli chodzi o przywrócenie sędziów, to "dajemy procedurę, w której to się może odbywać" - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller pytany o spełnienie przez Polskę warunków postawionych przez Komisji Europejskiej.
  Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość RODO – konferencja online 25 maja 2022 r.
  W środę 25 maja 2022 r. o godz. 9:00 odbędzie się konferencja online poświęcona tematyce RODO z okazji 4 lat jego funkcjonowania. Gośćmi wydarzenia będą jedni z najlepszych ekspertów z dziedziny ochrony danych osobowych w Polsce. Zaproszeni eksperci przybliżą praktyczne aspekty stosowania RODO ujęte w trzech perspektywach czasu. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tą konferencją.
  Horała: pierwszy wniosek do KE o płatność w ramach KPO w III kwartale
  Rząd planuje wysłać do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy w III kwartale br. - poinformował w czwartek w Senacie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
  Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia
  Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia to ustawa regulująca polskie postępowanie w sprawach o wykroczenia.
  Mieszkanie bez wkładu - dla kogo nowe rozwiązanie?
  Czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości pozwala na realne skorzystanie z rozwiązań programu „Mieszkania bez wkładu”?
  Kodeks karny skarbowy
  Kodeks karny skarbowy (uchwalony 10 września 1999 r.; obowiązuje od 17 października 1999 r.), zwany skrótowo "kks", to pierwsza ustawa rangi kodeksowej w polskim systemie prawnym, która określa zasady odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Wcześniej (od 1 stycznia 1927 r. do uchwalenia obecnego kks) tę dziedzinę prawa karnego regulowały zwykłe ustawy karne skarbowe. Przestępstwa i wykroczenia skarbowe to (najogólniej rzecz ujmując) określone w kks zachowania (czyny i zaniechania) godzące w szczególności w podatki, opłaty i inne daniny publiczne - szerzej: w interes finansowy Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego a także Unii Europejskiej.
  RPP: Odwiedziny u pacjentów w szpitalu nie mogą być ograniczane
  Utrzymywanie przez szpitale restrykcyjnych ograniczeń w korzystaniu z praw pacjenta może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta.
  Rehabilitacja 25 plus - ruszył nabór wniosków
  Rehabilitacja 25 plus to dofinansowanie przeznaczone dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, które w roku 2016 lub później zakończyły uczęszczanie do placówek pobytu dziennego. Jakie są warunki jego uzyskania, a także kto i od kiedy może składać wnioski?
  Kodeks rodzinny i opiekuńczy
  Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestie z zakresu prawa rodzinnego. Ustawa została uchwalona w 1964 r. i była wielokrotnie nowelizowana.