REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3 181,50 zł tylko tyle zostawi komornik na koncie bankowym od 1 stycznia 2024 r. Ile może zająć z wynagrodzenia za pracę

Zakres ochrony przed egzekucją oszczędności na koncie bankowym czy wynagrodzenie za pracę zmienia się wraz z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę
Zakres ochrony przed egzekucją oszczędności na koncie bankowym czy wynagrodzenie za pracę zmienia się wraz z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę powoduje, że wrasta też wiele wskaźników i stawek pochodnych o najniższej krajowej. Jedną z nich jest kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym. Za kilka tygodni, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie ona z 2 700 zł – tyle wynosi aktualnie – do 3 181,50 zł.

Zgodnie z prawem wolne od zajęcia przez komornika na koncie bankowym są środki w wysokości 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zajęcie rachunku bankowego polega na przekazaniu środków finansowych na konto bankowe komornika. Zajęciem objęte są środki, które aktualnie znajdują się na rachunku oraz te, które wpłyną na konto w przyszłości.

REKLAMA

Ile i jak komornik zabierze z konta bankowego

Sam proces egzekucji komorniczej z konta bankowego jest uregulowany w Kodeksie postępowania cywilnego.

Zgodnie z art. 889 kodeksu postępowania cywilnego najpierw komornik przesyła do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika pochodzącej z rachunku bankowego do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji (wraz z kosztami egzekucyjnymi). Bank wzywa, by nie dokonywał wypłat z rachunku bez jego zgody – do wysokości zajętej wierzytelności. Nakazuje, by bank przekazał bezzwłocznie zajętą kwotę na pokrycie należności albo zawiadomił komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty.

Jednocześnie komornik zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, doręczając mu przy tym odpis tytułu wykonawczego.

Pieniądze, które udało się wyegzekwować wskutek zajęcia, komornik następnie przekazuje wierzycielowi lub wierzycielom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile komornik zostawi egzekwując długi z wynagrodzenia?

Aktualnie wolna od zajęcia komorniczego jest część wynagrodzenia za pracę w wysokości 2 784 zł. To kwota netto minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie ona do 3 055 zł. 

REKLAMA

Zgodnie z prawem pracy potrąceń i egzekucji dokonuje się z wynagrodzenia za pracę netto (po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania). Po potrąceniach zaś musi zostać kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 3 600 zł teraz jest to 2 784 zł, a od kwoty 4 242 zł ile wynosić będzie najniższa krajowa od 1 stycznia 2024 r. będzie to 3 055 zł.

Trzeba jednak przy tym pamiętać, że w przypadku długów alimentacyjnych taka ochrona działa inaczej i jest słabsza. Od 2023 r. komornik może zabrać z wynagrodzenia za pracę maksymalnie 60 proc, wynagrodzenia, niezależnie od jego wysokości.

Jak wynagrodzenie za pracę chronione jest od potrąceń

W prawie pracy ustanowiona została kwota wolna od potrąceń. Jej wysokość to kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jednakże w przypadku świadczeń alimentacyjnych ograniczenie do kwoty minimalnego wynagrodzenia nie występuje.

Natomiast jeżeli potrącenie dotyczy zaliczek to ograniczenie to wynosi 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. A w przypadku kar pieniężnych wynosi 90 proc. minimalnego wynagrodzenia

Jak już zaznaczyliśmy potrąceń dokonuje się od wynagrodzenia za pracę netto, a podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

 • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
 • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
 • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
 • kary pieniężne przewidziane w Kodeksie pracy.

Potrącenia są dokonywane w powyższej kolejności. Oznacza to, że w przypadku gdy dokonuje się potrąceń z różnych tytułów, należności alimentacyjne mają pierwszeństwo przed innymi należnościami.

Świadczenia alimentacyjne są uprzywilejowane. Na ich zaspokojenie można potrącić 3/5 wynagrodzenia, tj. 60 proc. wynagrodzenia.

Natomiast w pozostałych przypadkach można co do zasady potrącić do wysokości połowy wynagrodzenia za pracę, oczywiście uwzględniając kwotę podlegającą ochronie od potrąceń.

Dodatkowo następujące należności podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości:

 • nagroda z zakładowego funduszu nagród,
 • dodatkowe wynagrodzenie roczne,
 • należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej.

Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.

REKLAMA

Warto ponadto wiedzieć, że inne należności niż wskazane powyżej mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą. Zgoda ta musi być wyrażona na piśmie i musi dotyczyć konkretnej oraz istniejącej należności. Zgodę pracownik może w każdej chwili cofnąć.

W tej sytuacji wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy lub 80 proc. minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu innych należności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(75)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rozgniewana
  2023-10-30 21:23:27
  Może by tak coś zrobić z egzekucja dla emerytów i rencistów nie dosyć że dostają grosze to komornik zabiera 25 procent beż litości z emerytury np.1500 zł.mimus 25% to na rękę mają 1250 zł i co z tym mają zrobić zapłacić mieszkanie prąd i głodować czy kupić lekarstwa i mieszkać na ulicy skandal że rząd nie dba o seniorów którzy pracowali latami i mają takie pensje
  16
  pokażodpowiedzi (4)
 • Anonim
  2023-10-30 19:58:52
  Komornik i tak bierze więcej, Może ktoś wpadłby na to, żeby wierzyciele księgowali ściągnięte należności najpierw na kapitał, a potem odsetki. Długi szybciej by się kończyły,może przydałoby się zreformować to błędne koło.
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Komornicy niszczą ludzi
  2023-10-30 19:49:47
  Znam przypadek ze dłużnik miał konto na potrzeby alimentów i 500+ na dziecko poza tym zero na koncie a komornik zrobił debet na koncie na ponad 3 tys zl i nawet wpłata połowy zadłużenia jednorazowo komornikowi nie zmiejszono debetu ba komornik twierdzi ze dostał zamiata 1500 zl tylko 400 a gdzie reszta?? Jednego dnia potwierdzili ze maja wpłatę za tydzień kłamią że nie maja tych pieniądzy ... państwo w państwie prawo jedno a komornik poprostu złodziej i ściemniacz gorzej niz windykator
  11
  pokażodpowiedzi (4)
 • Jaan gil
  2023-11-05 07:02:45
  Komornik zajmuje środki i przekazuje 5 złotych reszta twoich pieniędzy pasie własną rodzinę ty nie masz już na utrzymanie swojej i musisz się powiesić takie jest prawo w tym upośledzonym kraju!!!!
  11
 • Zniechęcony
  2023-10-29 20:13:43
  Tylko gotówka uchroni cię przed kradzieżą. Z banku pieniądze mogą ********** Odbieraj pensje emeryturę w gotówce.
  4
  pokażodpowiedzi (4)
 • Robert
  2023-10-28 19:50:04
  Bzdury bzdury tak prawo nie działa tylko na papierku tak jest napisane biorą więcej itd więc po co INFOR pisze coś o czym nie ma pojęcia
  5
 • Anonim
  2023-10-31 14:12:07
  Komornik też człowiek idzie się dogadać ale też są tacy że by ciebie sprzedali żeby dług ściągnąć bo nie dogadasz się z spłata bo on chce całość i jeszcze beszczelnie ubliżają bo on ma władzę nad nami. Najniższej krajowej nie rusza lecz zarabiałam więcej dobra niech biorą jest dług niech bierze. Teraz bierze mi 25 % z najniższej krajowej bo zwolnienie L4 ciążowe i taka osoba już chroniona nie jest bo może brać a za co żyć gdy tyle bierze a co dopiero jak się idzie na macierzyńskie i masz płacone 80% a z tego bierze 25% jeszcze. I to jest jest normalne że trzeba zostawić najniższą krajowa bo muszą mieć za co ludzie żyć a jak już jest inne świadczenie renta emerytura i chorobowe itp to można brak bo wyzyjemy za te grosze co zostawia. Coś jest naprawdę poje....z tym prawem
  7
  pokażodpowiedzi (3)
 • Wafel
  2023-11-06 10:48:23
  A co z ludźmi którzy pracują na umowę zlecenie dla tych ludzi nie ma pomocy bo komornik zabiera sto procent i nie ma zmiłuj.
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nolbady
  2023-10-26 19:47:09
  Miałem komornika 10 lat. 10 lat strachu i problemów. Nie z mojej winy połączyłem koledze duży kredyt bo mnie poprosił wtedy się jeszcze przyjaźniliśmy. Nie widzę teraz ani jego ani pieniędzy musiałem ogłosić upadłość konsumencką. Gdyby nie firmę Eureka restrukturyzację szukałbym już gałęzi w lesie
  11
 • Głodny
  2023-11-01 14:05:39
  Bzdura, komornicza z Olecka dwukrotnie zabrała mi całą pensję!!
  1
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

REKLAMA

Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

REKLAMA

Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

REKLAMA