REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyskryminacja w zatrudnieniu

Równe traktowanie kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu. / Fot. Fotolia
Równe traktowanie kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska w dniu 14 kwietnia 2014 opublikowała sprawozdanie dotyczące różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn pod względem zatrudnienia, płac i reprezentacji. Zgodnie z nim dyskryminacja taka zmniejsza się ale nadal istnieje. Jakie są przyczyny dyskryminacji kobiet w zatrudnieniu?

Różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn

Ze sprawozdania wynika, że różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn pod względem zatrudnienia, płac i reprezentacji nadal istnieją, a przemoc wobec kobiet jest wciąż poważnym problemem.

REKLAMA

  • Kobiety nadal zarabiają przeciętnie o 16,4 proc. mniej niż mężczyźni.
  • W całej Europie zaledwie 27 proc. posłów do parlamentów to kobiety.
  • Co trzecia kobieta w Europie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej od czasu ukończenia 15. roku życia.

Zadaj pytanie na: Forum

Starania UE na rzecz poprawy sytuacji kobiet dały pozytywne efekty:

  • Zwiększone nakłady na placówki opieki nad dziećmi spowodowały, że wskaźnik zatrudnienia kobiet wzrósł z 58 proc. w 2002 r. do 63 proc. obecnie.
  • Od kiedy w 2010 r. zapowiedziano możliwość zastosowania metod „pozytywnej dyskryminacji”, udział kobiet w zarządach firm wzrósł z 11 do 17,8 proc.
  • W 2013 r. wprowadzono w życie przepisy dotyczące przemocy uwarunkowanej płcią i praktyczne metody jej zwalczania. Na związane z tym kampanie przeznaczono 15,1 mln euro.

W raporcie stwierdzono jednak, że przy obecnym tempie zmian na równe płace będziemy musieli zaczekać 70 lat, a na osiągnięcie przez kobiety 40-procentowego udziału w parlamentach krajowych – 20 lat.

Działania UE

Działania UE w okresie 2010–2015 koncentrują się na takiej samej niezależności ekonomicznej, równych płacach i zwalczaniu przemocy uwarunkowanej płcią. Trwają prace w tym kierunku. W marcu UE wydała zalecenie dotyczące zwiększenia przejrzystości płac, które ma na celu zmniejszenie różnicy wynagrodzeń. Trwają też prace nad wnioskiem dotyczącym parytetów w zarządach spółek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Karta Praw Podstawowych

REKLAMA

Z drugiego opublikowanego 14 kwietnia 2014 roku sprawozdania wynika, że Karta praw podstawowych UE - gwarantująca wszystkim obywatelom UE określone prawa, w tym równość i ochronę przed dyskryminacją – zaczyna odgrywać coraz większą rolę w prawie i polityce. Sądy coraz częściej powołują się na tę kartę, a w 2013 r. zaproponowano kolejne akty prawne, które miałyby jeszcze skuteczniej chronić prawa obywateli.

Sprawozdanie dowodzi, że prawa podstawowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Europejczyków. Prawie połowa zapytań, jakie w zeszłym roku trafiły do ośrodków informacyjnych UE, dotyczyła swobodnego przemieszczania się w obrębie Europy i pobytu w innych krajach, a 5 proc. dotyczyło zakazu dyskryminacji.

Polecamy serwis: Praca

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA