| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Tortury w Kodeksie karnym

Tortury w Kodeksie karnym

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o wpisanie definicji tortur do Kodeksu karnego.

Kwestia wprowadzenia definicji tortur do polskich przepisów jest dyskutowana wśród prawników od dłuższego czasu. Ministerstwo Sprawiedliwości odnosiło się do niej już kilka razy, m.in. w odpowiedziach kierowanych do organów międzynarodowych. W 2012 r. MS w sprawozdaniu dla Komitetu ONZ Przeciw Torturom wskazywało m.in., że wszystkie czyny opisane w definicji tortur zawartej w Konwencji ONZ są w Polsce karane i zawarte w różnych artykułach polskiego Kodeksu karnego.

Definicja zawarta w konwencji mówi m.in., że torturami jest "każde działanie, którym jakiejkolwiek osobie umyślnie zadaje się ostry ból lub cierpienie, fizyczne bądź psychiczne (...) gdy taki ból lub cierpienie powodowane są przez funkcjonariusza państwowego lub inną osobę występującą w charakterze urzędowym lub z ich polecenia albo za wyraźną lub milczącą zgodą".

Bodnar wskazywał natomiast, że polskie przepisy mówią np. wyłącznie o działaniach funkcjonariusza publicznego lub osoby działającej na jego polecenie, a nie ma w nich mowy o innej osobie występującej w charakterze urzędowym lub działającej za jej milczącą zgodą. Obecnie także - zdaniem RPO - polskie prawo w zbyt małym stopniu uwypukla różnicę pomiędzy torturami dokonywanymi przez funkcjonariusza publicznego, a innymi aktami przemocy popełnionymi przez osoby niedziałające w imieniu państwa.

Źródło: PAP

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Tortury w Kodeksie karnym. /fot. Fotolia
Tortury w Kodeksie karnym. /fot. Fotolia

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »