| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Przełomowy wyrok w sprawie spożywania alkoholu w miejscu publicznym

Przełomowy wyrok w sprawie spożywania alkoholu w miejscu publicznym

Pod koniec stycznia 2017 r. na naszym portalu pojawił się artykuł o postanowieniu Sądu Najwyższego w zakresie spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Prawny zakaz spożywania alkoholu obejmuje ulice, place i parki. Choć w ustawie jest on wyrażony konkretnie, jego interpretacja budzi zastrzeżenia. Przełomowy wyrok SO wskazuje jak należy interpretować definicję ulicy na potrzeby ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

W związku z powyższym orzeczeniem, SO w Warszawie przychylił się do opinii SN i uznał, iż Bulwar Flotylli Wiślanej nie mieści się w powyższej definicji ulicy i nie obowiązuje tam zakaz spożywania alkoholu. Tym samym obwiniony został uznany za niewinnego.

Wyrok SO stanowi przełom w tego typu sprawach, ponieważ do tej pory definicja „ulicy” na potrzeby ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi była interpretowana przez sądy oraz policję bardzo szeroko, co łamało zakaz stosowania wykładni rozszerzające na niekorzyść sprawcy wykroczenia. Ustawa określa katalog generalny zakazu i nie należy go poszerzać. Ponadto przyjęta przez SR definicja z rozporządzenia ma charakter podrzędny do definicji ustawowej uznanej przez SO i SN.

Zobacz: Charakterystyka wykroczeń

Podstawa prawna:

  1. Wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2016, X Ka 1155/16
  2. Postanowienie SN z dnia 19 stycznia 2017 r. I KZP 14/16
  3. Ustawa z dnia 26 października 192 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. (Dz. U. 2016, poz. 487)
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. (Dz. U. 2012, poz. 125)
  5. Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. (Dz. U. 2016, poz. 1440)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »