REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy rejestr dłużników w 2018 r.

 Jerzy Piskorski
Radca prawny
Nowy rejestr dłużników w 2018 r. /Fot. Fotolia
Nowy rejestr dłużników w 2018 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2018 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2017 r., poz. 1201), która przewiduje przede wszystkim utworzenie Rejestru Należności Publicznoprawnych. Rejestr prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i obejmie informacje dotyczące podmiotów posiadających zadłużenie publicznoprawne przekraczające wraz z odsetkami kwotę 5 tys. złotych.

Informacje zawarte w rejestrze

W rejestrze gromadzone będą informacje o należnościach pieniężnych, podlegających egzekucji administracyjnej, wynikające m.in. z prawomocnego wyroku, postanowienia lub mandatu karnego wydanego na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego, Kodeksu karnego lub postępowania w sprawach o wykroczenia. Ponadto, w rejestrze znajdą się przede wszystkim dane identyfikujące:

REKLAMA

  • dłużnika,
  • wierzyciela,
  • wysokość należności pieniężnej wraz z odsetkami (jeżeli w danym przypadku pobiera się odsetki) oraz rodzaj i podstawę prawną tej należności.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Dane do rejestru wprowadzane będą po uprzednim doręczeniu dłużnikowi zawiadomienia o zagrożeniu ujawnieniem w rejestrze, skierowanego przez wierzyciela, którym jest naczelnik urzędu skarbowego albo jednostka samorządu terytorialnego. Wpis może być dokonany nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia. Takie rozwiązanie daje dłużnikowi szansę na uregulowanie zaległej należności i uniknięcie wpisu do rejestru.

Prawo dłużnika do sprzeciwu

Dłużnik ma prawo wnieść do wierzyciela sprzeciw w przypadku, gdy otrzyma wspomniane zawiadomienie oraz w sytuacji, gdy jego dane zostaną ujawnione w rejestrze. W sprzeciwie dłużnik może kwestionować istnienie lub wysokość należności pieniężnej lub odsetek z tytułu niezapłacenia jej w terminie. Wniesienie sprzeciwu, w przypadku gdy wpis w rejestrze został dokonany, nie powoduje automatycznego usunięcia danych z rejestru, może do tego dojść dopiero w sytuacji, gdy sprzeciw zostanie uwzględniony w całości. Natomiast, jeżeli sprzeciw nie zostanie uwzględniony, dłużnik może wnieść zażalenie na postanowienie wierzyciela o odmowie uwzględnienia sprzeciwu. Jeżeli rozstrzygnięcie zażalenia nie będzie korzystne, możliwa jest skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Zobacz: Sprawy urzędowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udostępnienie danych z rejestru

Co do zasady dane zawarte w rejestrze będą udostępnianie bezpłatnie, każdemu zainteresowanemu podmiotowi, w tym także dłużnikowi. Poza tym, dłużnikowi będą udostępniane informacje o:

1) podmiocie który wystąpił o udostępnienie danych z rejestru,

2) dacie wystąpienia podmiotu o udostępnienie danych - dotyczących tego dłużnika.

W przypadku danych dotyczących dłużnika będącego osobą fizyczną lub nierezydentem w rozumieniu przepisów Prawa dewizowego będącym osobą fizyczną, są one udostępnianie na wniosek podmiotu, który oświadczy że posiada ważne, pisemne upoważnienie tego dłużnika.

Cel nowelizacji

Celem nowelizacji jest przede wszystkim ułatwienie przedsiębiorcom pozyskania informacji o sytuacji finansowej ich potencjalnych kontrahentów i zminimalizowanie ryzyka podjęcia współpracy z podmiotem, który jest lub może okazać się niewypłacalny.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (Dz.U. 2017 poz. 933.)

Zobacz: Kalkulatory

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

REKLAMA

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

REKLAMA

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

REKLAMA