| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Emerytury specjalne dla rolników zbywających ziemię pod CPK

Emerytury specjalne dla rolników zbywających ziemię pod CPK

Rolnicy zbywający ziemię pod Centralny Port Komunikacyjny będą mieli prawo do specjalnej emerytury. Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, w przypadku zakończenia działalności rolniczej, na wniosek pełnomocnika, prezes KRUS będzie zapewniał emerytury specjalne w pełnej lub większej wysokości, również w przypadku braku wymaganego stażu pracy.

CIR: emerytury specjalne dla rolników zbywających ziemię pod CPK

W przypadku zakończenia działalności rolniczej będzie można dostać specjalną emeryturę w pełnej lub większej wysokości - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Chodzi o rolników zbywających ziemię pod Centralny Port Komunikacyjny.

Rząd przyjął w czwartek projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Zgodnie z projektem nowy międzykontynentalny port lotniczy ma powstać w Stanisławie, w gminie Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Lotnisko będzie oddalone od stolicy o ok. 40 kilometrów.

"W przypadku zakończenia działalności rolniczej, na wniosek pełnomocnika, prezes KRUS będzie zapewniał emerytury specjalne w pełnej lub większej wysokości, również w przypadku braku wymaganego stażu pracy. Proponowane przepisy zagwarantują prawa mieszkańców i najlepsze warunki negocjacyjne ze wszystkich dotychczasowych specustaw" - poinformowało CIR.

Jak zauważył sekretarz gminy Baranów Dariusz Dąbrowski, "w przypadku, gdy rolnik zbędzie ziemię pod CPK, może stracić prawo do emerytury rolniczej". "Konsultowano z nami rozwiązanie, że pełnomocnik będzie miał możliwość wystąpienia do prezesa KRUS o przyznanie wtedy specjalnej emerytury. To byłoby ok. 1 tys. zł" – powiedział.

Jak wyjaśnił sekretarz gminy Baranów, "rolnicy, w związku z budową CPK, dostali trzy wersje zbycia ziemi". "To negocjacje z opcją odkupienia ziemi, zamianą lub wywłaszczeniem" - mówił.

W przypadku nieruchomości rolnych, które mogą zostać przeznaczone pod budowę CPK, Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że będą one "nabywane przez spółkę celową w ramach dobrowolnych negocjacji cenowych, które będą trwały do końca 2019 r.". "Szacuje się, że w ten sposób zostanie nabyta zdecydowana większość nieruchomości i procedura odszkodowawcza będzie uruchomiona dopiero w ostateczności" - dodano.

W projekcie specustawy "rozszerzono katalog nieruchomości zamiennych na terytorium całego kraju, w ramach współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Agencją Mienia Wojskowego, Lasami Państwowym oraz Krajowym Zasobem Nieruchomości, co jest szczególnie ważne dla mieszkańców prowadzących działalność rolniczą".

Projekt ustawy był poddany konsultacjom z samorządami lokalnymi oraz mieszkańcami terenów objętych planowaną inwestycją. "W wyniku zgłoszonych uwag wprowadzono przepisy zwiększające możliwości prowadzenia przez mieszkańców dalszej działalności, w tym skrócono czas rezerwacji terenu z 4 do 2 lat oraz umożliwiono przejęcie przez spółkę celową zobowiązań wynikających z realizacji projektów współfinansowanych ze środków publicznych, w tym środków europejskich" - dodano w komunikacie.

Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r.(PAP)

autor: Mariusz Polit

edytor: Anna Mackiewicz

mp/ amac/

Polecamy serwis: Emerytury

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »