reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Inne

Sporządzenie profilu wody w kąpielisku obowiązkiem organizatora

Aktualizacja: 16.03.2011

Wskutek nowelizacji prawa wodnego, organizator kąpieliska i gmina, mają obowiązek sporządzenia profilu wody, w oparciu o dane uzyskane od inspekcji ochrony środowiska, sanepidu czy dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej. »

Prędkość bezpieczna a prędkość administracyjnie dozwolona?

Aktualizacja: 09.03.2011

W wielu wypadkach słyszy się, że przyczyną wypadku było niezachowanie bezpiecznej prędkości przez kierującego pojazdem. Statystycznie nadmierna prędkość jest najczęstszym powodem wypadków na polskich drogach. »

Jak uchronić się od długów spadkowych?

Aktualizacja: 09.03.2011

Coraz częściej spotykane jest, iż oprócz aktywów, spadkodawcy zostawiają swoim spadkobiercom również długi spadkowe. Popularność kredytów wpływa na fakt, iż często zdarza się, że długi przewyższają pozostawione aktywa. Jak uniknąć odpowiedzialności za długi spadkodawcy? »

Wnioski o dopłaty bezpośrednie także przez Internet

Aktualizacja: 07.03.2011

W 2011 roku po raz pierwszy od chwili wstąpienia do Unii Europejskiej polscy rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty bezpośrednie zarówno na formularzach papierowych jak i przez Internet. »

Zwrot pieniędzy za spóźnienie autokaru

Aktualizacja: 02.03.2011

Parlament Europejski przyjął rozporządzenie ustanawiające nowe prawa pasażerów podróżujących autobusami i autokarami. »

Deklaracja podatkowa składana przez płatnika czyli przez pracodawcę

Aktualizacja: 02.03.2011

Z rozliczenia takiego mogą skorzystać ci podatnicy, którzy w roku rozliczeniowym uzyskali dochody u jednego płatnika. Jednak, jeżeli chcemy skorzystać z takiej możliwości, musimy poczekać do przyszłego roku. W tym roku termin minął 10 stycznia. »

Odpowiedzialność za błąd lekarski

Aktualizacja: 28.02.2011

Poszkodowany przed błąd lekarski pacjent może domagać się nie tylko odszkodowania, czy zwrotu poniesionych kosztów związanych z leczeniem, ale także w uzasadnionych wypadkach renty. »

Większe uprawnienia „kanarów”

Aktualizacja: 28.02.2011

Nowelizacja ustawy o transporcie zbiorowym rozszerzyła skromne jak do tej pory uprawnienia osób upoważnionych do kontroli biletów w pojazdach komunikacji miejskiej. »

Jak odzyskać utracone prawo jazdy?

Aktualizacja: 18.02.2011

Utrata prawa jazdy bywa bolesna zarówno dla kierowcy jak i jego rodziny. Warto wiedzieć co zrobić i gdzie się udać, aby jak najszybciej odzyskać potrzebny dokument. Od 2012 roku, gdy zacznie obowiązywać nowa ustawa „O kierujących pojazdami” będzie to znacznie trudniejsze niż dotychczas. »

Szeroki dostęp do ksiąg wieczystych

Aktualizacja: 18.02.2011

Aktualnie dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych może uzyskać każdy zainteresowany. Wystarczy znać pełny numer księgi wieczystej, aby zdobyć niezbędne dane dotyczące właściciela konkretnego budynku »

Jak rozliczyć się z fiskusem przez Internet

Aktualizacja: 23.02.2011

Mimo krytyki spowodowanej pojawianiem się błędów w funkcjonowaniu, popularność e- pitów wzrasta. Oszczędność czasu, możliwość rozliczenia się o dowolnej porze dnia przekonuje coraz więcej osób. Internet wkroczył już do większości dziedzin naszego życia. »

Leczenie bez granic czyli krótsze kolejki na zabiegi specjalistyczne

Aktualizacja: 23.02.2011

Dyrektywa unijna w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej umożliwia polskim pacjentom wyjazd na wysokospecjalistyczne leczenie do publicznej lub prywatnej kliniki w ramach Unii Europejskiej. »

Podstawowe warunki, jakie powinna zapewniać szkoła

Aktualizacja: 18.02.2011

Szkoły powinny spełniać warunki techniczne i lokalizacyjne ustalone w przepisach, powinny być też wyposażone w środki dydaktyczne i sprzęt, umożliwiające realizację przez nie zadań i programu nauczania. Wyposażenie szkoły ustala jej dyrektor. »

Zmiana ośmieszającego imienia lub nazwiska

Aktualizacja: 18.04.2011

Polskie prawo przewiduje w określonych okolicznościach możliwość zmiany nazwiska. Oznacza to, że w przypadku nazwiska m.in. ośmieszającego lub nielicującego z godnością człowieka, można po dopełnieniu warunków formalnych, uzyskać zmianę. »

W razie zagrożenia bezpieczeństwa rowerzysta będzie mógł jechać po chodniku

Aktualizacja: 22.02.2011

Powstał projekt zmian w Kodeksie drogowym, mający na celu złagodzenie przepisów dotyczących rowerzystów. W razie złych warunków pogodowych, które będą zagrażać bezpieczeństwu, rowerzysta będzie mógł wjechać na chodnik. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama