| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Instytucje państwowe > GIODO, czyli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

GIODO, czyli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) swoim działaniem ma zapewnić nam ochronę prawa do prywatności. Kontroluje i nadzoruje sprawy, które odnoszą się do gromadzenia i przetwarzania informacji o danych osobowych.

Ostatnio badane sprawy przez GIODO:

- GIODO chce m.in. zlikwidować obowiązek rejestracji zbiorów danych, jeśli nie zawierają danych wrażliwych. Projekt ma być gotowy w marcu;

-według  Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, rząd nie złamał prawa podpisując ACTA. Jednak w opinii GIODO normy w ACTA są  mało konkretne;

-z daniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych największy na świecie serwis społeczności owy, jakim jest Facebook niepoprawnie informuje polskich użytkowników o polityce prywatności Mimo, iż serwis  prowadzony  jest w języku polskim, to aby dowiedzieć się jak działa trzeba już znać język angielski. GIODO chce, aby Facebook dostosował się do prawa europejskiego .

- Generalny Inspektor pracuje też nad nowelizację polskiej ustawy o ochronie danych osobowych, by dostosować pochodzące z lat 90. przepisy do obecnych realiów, zanim wejdą w życie propozycje KE.

Zobacz również: Giodo chce lepiej chronić kandydatów na aplikacje, Giodo w sprawie dostępu administracji publicznej do danych

Komisja Europejska ogłosiła projekt zmian w ramach prawnych ochrony danych osobowych całej UE. Obecną dyrektywę ma zastąpić unijne rozporządzenie oraz oddzielna dyrektywa dot. przetwarzania informacji o obywatelach przez policję i wymiar sprawiedliwości. Po reformie unijnych przepisów zyskamy więcej praw do decydowania o wykorzystywaniu naszych danych osobowych.

Ostatnie zmiany:

Ponadto z dniem 31 grudnia 2011 r. stracił moc obowiązującą art. 7a ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej, który stanowił, że „Ewidencja działalności gospodarczej jest jawna i dane osobowe w niej zawarte nie podlegają przepisom ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych”.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba, której dane dotyczą, powinna mieć jak najszerszy zakres prawa do decydowania o tym, w jaki sposób oraz, jak długo jej dane osobowe są przetwarzanego.
Osoba, której dane dotyczą, powinna mieć jak najszerszy zakres prawa do decydowania o tym, w jaki sposób oraz, jak długo jej dane osobowe są przetwarzanego.

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »