| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Instytucje państwowe > GIODO, czyli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

GIODO, czyli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) swoim działaniem ma zapewnić nam ochronę prawa do prywatności. Kontroluje i nadzoruje sprawy, które odnoszą się do gromadzenia i przetwarzania informacji o danych osobowych.

Ostatnio badane sprawy przez GIODO:

- GIODO chce m.in. zlikwidować obowiązek rejestracji zbiorów danych, jeśli nie zawierają danych wrażliwych. Projekt ma być gotowy w marcu;

-według  Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, rząd nie złamał prawa podpisując ACTA. Jednak w opinii GIODO normy w ACTA są  mało konkretne;

-z daniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych największy na świecie serwis społeczności owy, jakim jest Facebook niepoprawnie informuje polskich użytkowników o polityce prywatności Mimo, iż serwis  prowadzony  jest w języku polskim, to aby dowiedzieć się jak działa trzeba już znać język angielski. GIODO chce, aby Facebook dostosował się do prawa europejskiego .

- Generalny Inspektor pracuje też nad nowelizację polskiej ustawy o ochronie danych osobowych, by dostosować pochodzące z lat 90. przepisy do obecnych realiów, zanim wejdą w życie propozycje KE.

Zobacz również: Giodo chce lepiej chronić kandydatów na aplikacje, Giodo w sprawie dostępu administracji publicznej do danych

Komisja Europejska ogłosiła projekt zmian w ramach prawnych ochrony danych osobowych całej UE. Obecną dyrektywę ma zastąpić unijne rozporządzenie oraz oddzielna dyrektywa dot. przetwarzania informacji o obywatelach przez policję i wymiar sprawiedliwości. Po reformie unijnych przepisów zyskamy więcej praw do decydowania o wykorzystywaniu naszych danych osobowych.

Ostatnie zmiany:

Ponadto z dniem 31 grudnia 2011 r. stracił moc obowiązującą art. 7a ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej, który stanowił, że „Ewidencja działalności gospodarczej jest jawna i dane osobowe w niej zawarte nie podlegają przepisom ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych”.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba, której dane dotyczą, powinna mieć jak najszerszy zakres prawa do decydowania o tym, w jaki sposób oraz, jak długo jej dane osobowe są przetwarzanego.
Osoba, której dane dotyczą, powinna mieć jak najszerszy zakres prawa do decydowania o tym, w jaki sposób oraz, jak długo jej dane osobowe są przetwarzanego.

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »