| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Urzędy > Co może być dowodem w postępowaniu administracyjnym?

Co może być dowodem w postępowaniu administracyjnym?

Dowodami w postępowaniu administracyjnym mogą być w szczególności dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych czy oględziny. Nie jest to jednak katalog zamknięty.

1) osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń,

2) osoby obowiązane do zachowania w tajemnicy informacji niejawnych na okoliczności objęte tajemnicą, jeżeli nie zostały w trybie określonym obowiązującymi przepisami zwolnione od obowiązku zachowania tej tajemnicy,

3) duchowni co do faktów objętych tajemnicą spowiedzi.

Opinie biegłych

Dowód z opinii biegłych stosuje się w przypadku, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne. Dotyczy to sytuacji, w których organ dla właściwego rozstrzygnięcia sprawy musi zasięgnąć opinii eksperta z danej dziedziny. Wiadomości specjalne to takie informacje, które nie są znane przeciętnemu człowiekowi, a zdobywa się je w drodze specjalistycznego wykształcenia.

 Opinia biegłego powinna być sporządzona na piśmie, być wystarczająco precyzyjna, poparta twierdzeniami naukowymi, a także obiektywna. Nie zastępuję ona w żadnym razie ostatecznego rozstrzygnięcia właściwego organu. Jej celem jest jedynie ułatwienie podjęcia przez ten organ właściwej decyzji.

Oględziny

Dowód z oględzin polega na zbadaniu jakiegoś przedmiotu lub osoby, w celu dokonania spostrzeżeń co do ich właściwości lub stanu. Jeżeli dokonanie tych obserwacji wiąże się z uzyskaniem wiadomości specjalnych, możliwe jest dokonywanie oględzin w obecności biegłego.

Strony postępowania administracyjnego powinny być zawiadamiane o miejscu i czasie przeprowadzania dowodów ze świadków, biegłych lub oględzin przynajmniej na siedem dni przed terminem. Strona może także brać udział w przeprowadzaniu dowodów, zadawać pytania świadkom, biegłym, stronom, a także składać wyjaśnienia.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »