| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Znęcanie się jako forma przemocy w rodzinie

Znęcanie się jako forma przemocy w rodzinie

Przestępstwo znęcania się znajduje się w rozdziale XXVI Kodeksu karnego, który dotyczy przestępstw przeciwko rodzinie i opiece. Przepis art. 207 Kk określa je jako przestępstwo znęcania się fizycznego lub psychicznego nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny.

Z kolei dopuszczenie się przestępstwa powszechnego będzie miało miejsce wówczas, gdy pokrzywdzonym będzie  małoletni lub osoba nieporadna ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny. Sprawcą takiego czynu może być  każdy człowiek.

Jeżeli następstwem znęcania się będzie targnięcie ofiary na własne życie, sprawca poniesie surowszą odpowiedzialność. Jednakże, należy ustalić związek przyczynowy pomiędzy czynem znęcania się a dopuszczeniem się przez poszkodowanego zamachu na własne życie. Podkreślić należy, że nie jest ważne, czy targnięcie takie zakończy się samobójstwem, wystarczy sama jego próba.

Przestępstwo znęcania się jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego. Organy ścigania, czyli Policja bądź Prokuratura, zobowiązane są po uzyskaniu informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa  do niezwłocznego podjęcia działań polegających na przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania, którego celem jest wykrycie sprawcy.

Opisane przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, typ kwalifikowany polegający na użyciu szczególnego okrucieństwa - karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli skutkiem znęcania się będzie zamach ofiary na swoje życie, przestępstwo takie jest zagrożone karą  pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »