REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Komu przysugują świadczenia rodzinne w ramach Unii Europejskiej?

Jarosław Krasnodęmbski
Pracownikowi pracującemu w krajach UE przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych.
Pracownikowi pracującemu w krajach UE przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polakom pracującym za granicą przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych. Świadczenie takie zostanie przyznane na podstawie prawa tego państwa, w którym dana osoba jest zatrudniona. Bez znaczenia jest fakt czy rodzina zamieszkuje w kraju czy razem z pracownikiem.

Ubezpieczenie

Świadczenie rodzinne od któregokolwiek z krajów członkowskich może być wypłacane tylko pod warunkiem, że starający się o nie pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym.

REKLAMA

Uzyskanie świadczenia

Aby otrzymywać świadczenie rodzinne wypłacane przez kraj w którym pracownik jest zatrudniony, pracownik taki musi złożyć wniosek do instytucji właściwej dla tego kraju do wypłacania tego typu świadczeń. Należy wypełnić specjalny formularz E 401.

Kto może ubiegać się o świadczenie?

Przepisy wspólnotowe obejmują osoby które pracują za granicą u kogoś lub prowadzą tam działalność gospodarczą, są emerytami, którzy pracowali zagranicą i mają stamtąd emeryturę, ale mieszkają w innym państwie.

Kumulacja świadczeń

Nie dopuszczalna jest sytuacja pobierania świadczeń rodzinnych od kilku państw. Uniemożliwia to Rozporządzenie Unii Europejskiej zapobiegające takim nadużyciom.

Zobacz również: W jaki sposób zasiłki z zagranicy są wypłacane w Polsce?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwszeństwo przy wypłacie świadczeń

Pracownik pracujący w którymś z krajów UE, który pozostawił w kraju dzieci i bezrobotną żonę jest uprawniony do świadczeń pobieranych od kraju, w którym jest zatrudniony. W przypadku, gdy żona takiego pracownika podejmie pracę, to do wypłacania świadczenia rodzinnego pierwszeństwo będzie posiadał kraj w którym mieszkają dzieci.

Sumowanie okresów ubezpieczenia

By uzyskać świadczenie w niektórych krajach potrzebny jest odpowiednio długi okres ubezpieczenia. Pracownik posiada możliwość dodania do siebie wszystkich okresów ubezpieczenia jakie przepracował. Może sumować okresy przepracowane w każdym z krajów Unii Europejskiej.

Wysokość świadczenia

W poszczególnych krajach członkowskich różne są wysokości świadczeń rodzinnych. Jednak pracownicy, którzy mają prawo do świadczeń w więcej niż jednym kraju, nie powinni się martwić, że dostaną mniejszą kwotę niż mogliby otrzymać. W Unii otrzymuje się świadczenie najkorzystniejsze. Jeden kraj wypłaca pracownikowi całą kwotę, a drugi dopłaca różnicę. 

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA