| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Świadczenie rodzicielskie 2018 – komu przysługuje i w jakiej wysokości?

Świadczenie rodzicielskie 2018 – komu przysługuje i w jakiej wysokości?

Świadczenie rodzicielskie zostało uregulowane w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Jaka jest wysokość świadczenia w 2018 r.? Komu przysługuje finansowe wsparcie?

Okresy, na jakie przysługuje rodzicom prawo do uzyskania świadczenia rodzicielskiego są liczone w zależności od kategorii osób uprawnionych do otrzymywania tego świadczenia. Matce albo ojcu dziecka świadczenie rodzicielskie przysługuje od dnia porodu. Z kolei opiekunowi faktycznemu oraz rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, świadczenie przysługuje od objęcia dziecka opieką, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Dla osoby, która przysposobiła dziecko, okres ten jest liczony od momentu przysposobienia dziecka, z zastrzeżeniem ukończenia przez dziecko 7 roku życia lub 10 roku życia (przy odroczeniu obowiązku szkolnego).

Należy mieć także na uwadze, że osobie uprawnionej do świadczenia rodzicielskiego przysługuje jedno świadczenie rodzicielskie w związku z wychowywaniem tego samego dziecka. Ponadto, bez względu na liczbę wychowywanych dzieci, w tym samym czasie przysługuje jedno świadczenie rodzicielskie.

Kiedy świadczenie rodzicielskie nie przysługuje?

Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli zachodzi jakakolwiek z wymienionych w art. 17c ust. 9 przesłanek. Po pierwsze świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli co najmniej jeden z rodziców dziecka lub opiekunów faktycznych (rodziców zastępczych) otrzymuje zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego.

Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje także rodzicom ani osobie, która przysposobiła dziecko, jeżeli zostało on o umieszczone w pieczy zastępczej.

Prawa do świadczenia rodzicielskiego nie ma również osoba ubiegająca się o świadczenie rodzicielskie lub osoba pobierająca świadczenie rodzicielskie, jeżeli nie sprawuje lub zaprzestała sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (w tym w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej, które uniemożliwiają sprawowanie tej opieki).

Nie można przyznać świadczenia rodzicielskiego, jeżeli w związku z wychowywaniem tego samego dziecka lub w związku z opieką nad tym samym dzieckiem jest już ustalone prawo do świadczenia rodzicielskiego, dodatku do zasiłku rodzinnego, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »