REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek celowy w 2021 r. – ile wynosi i jak dostać?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zasiłek celowy w 2021 r. – ile wynosi i jak dostać?/Fot. Shutterstock
Zasiłek celowy w 2021 r. – ile wynosi i jak dostać?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak otrzymać zasiłek celowy w 2021 r.? Jakie kryteria należy spełnić? Prezentujemy najważniejsze informacje oraz wzór wniosku o świadczenie.

Co to jest zasiłek celowy?

Zasiłek celowy jest jednym ze świadczeń z pomocy społecznej. Może być on przyznany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby życiowej.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Na co zasiłek celowy?

Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej zasiłek celowy może być przyznany w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.

Osobom bezdomnym i innym osobom niemającym dochodu oraz możliwości uzyskania świadczeń na podstawie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych może być przyznany zasiłek celowy na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne.

Zasiłek celowy może być przyznany również:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • w celu realizacji postanowień kontraktu socjalnego;
  • osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego;
  • osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku klęski żywiołowej lub ekologicznej.

Kto może dostać zasiłek celowy?

Aby otrzymać zasiłek celowy, należy co do zasady spełniać kryterium dochodowe. Obecnie wynosi ono:

  • dla osoby samotnie gospodarującej – w wysokości 701 zł,
  • dla osoby w rodzinie – w wysokości 528 zł;

Zasiłek celowy

  • osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego.
  • osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku klęski żywiołowej lub ekologicznej

- może być przyznany niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi.

Zasiłek celowy – jaka kwota?

Przepisy nie określają wysokości zasiłku celowego. Wpływ na kwotę świadczenia ma sytuacja materialna osoby która wnioskuje o wsparcie oraz możliwości finansowe danej gminy.

Należy również pamiętać, iż niekiedy organ pomimo spełniania warunków do otrzymania świadczenia, odmawia przyznania zasiłku celowego. Jak wskazuje Naczelny Sąd Administracyjny „organy administracji przy wydawaniu decyzji w zakresie pomocy społecznej muszą mieć na względzie ograniczenia finansowe, a posiadane fundusze winny rozdzielać sprawiedliwie, stosownie do usprawiedliwionych potrzeb uprawnionych osób. Organy pomocowe działają bowiem w oparciu o środki finansowe, których wysokość jest ściśle określona i w tak wyznaczonych granicach muszą realizować cele pomocy społecznej. Istniejąca od wielu lat dysproporcja pomiędzy potrzebami społeczeństwa zgłaszanymi w ramach pomocy społecznej, a środkami, którymi dysponują organy administracji, nakazuje akceptację praktyki organów, która prowadzi do limitowania – w granicach obowiązującego prawa – rozmiaru przyznawanych świadczeń, z uwagi na ograniczone środki finansowe i stale rosnącą liczbę osób wymagających wsparcia. Wielkość środków, którymi dysponują organy pomocowe jasno wskazuje, że nie jest możliwe zaspokojenie wszystkich, nawet uzasadnionych, potrzeb osób uprawnionych do świadczeń (vide: wyrok NSA z 25 maja 2016 r., sygn. akt I OSK 698/16)” (wyrok NSA z 12 grudnia 2020 r., I OSK 1557/20).

Specjalny zasiłek celowy w 2021 r.

W ustawie o pomocy społecznej wskazano jednak wysokość specjalnego zasiłku celowego. Świadczenie to może być przyznane w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny i nie podlega zwrotowi.

Jak napisać podanie o zasiłek celowy?

Świadczenia z pomocy społecznej m.in. zasiłki celowe są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Warto pamiętać, iż pomoc społeczna może być udzielana z urzędu.

Wniosek można złożyć nie tylko pisemnie, ale również telefonicznie. Podanie kieruje się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania lub pobytu.

Poniżej wzór wniosku o zasiłek celowy:

Wniosek o zasiłek celowy wzór

Wniosek o zasiłek celowy wzór

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1876, ost. zm. Dz.U. z 2020 r., poz. 2369);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1358)

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2024 w podkomisji sejmowej

Renta socjalna 2024 - projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej skierowano do podkomisji stałej ds. osób z niepełnosprawnością i włączania społecznego.

Pracodawca nie zapłaci za nadgodziny. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich przypadkach nie dostaniesz dodatku i nie na to nie poradzisz.

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownik może otrzymać dodatek do wynagrodzenia. Jednak pracodawca nie zawsze musi go wypłacić. Jeśli jest to dla niego lepsze rozwiązanie, może udzielić pracownikowi czasu wolnego.

MSWiA: Zachęcamy byłych policjantów do założenia munduru. Jest 10 000 wakatów, a przeszkolić nowych możemy 6000 rocznie

Odszedłeś z policji mniej niż 5 lat temu? Powrót do policji bez testu z wiedzy, ze sprawności fizycznej i bez badań psychologicznych. Nie było Cię 5 lat? To test sprawności fizycznej. 

Babciowe a rko - świadczenie „aktywnie w domu” zastąpi rodzinny kapitał opiekuńczy, z zachowaniem praw nabytych do rko

Ustawa o „babciowym” uchyli ustawę o rko (rodzinnym kapitale opiekuńczym). Zamiast rko będzie funkcjonowało świadczenie „aktywnie w domu”. Zmiana zakłada zachowanie praw nabytych do rko.

REKLAMA

Hołownia został wprowadzony w błąd. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wygaszony

Jeżeli mamy wielodzietną matkę, która nie pójdzie do pracy, to ona nie dostanie babciowego, jak rozumiem z tych założeń, które dostałem". "A dobrze zarabiająca kobieta, która ma jedno dziecko te pieniądze dostanie. Nie chodzi o to, żeby żałować tej kobiecie, tylko o to, żeby nie było niesprawiedliwie.

Przestępstwo skarbowe a wykroczenie skarbowe

Prawo karne skarbowe jest specjalnym działem prawa karnego. Jest ono mocno związane z prawem finansowym, w tym prawem podatkowym. Naruszenie obowiązków podatkowych może skutkować nie tylko odpowiedzialnością administracyjno-prawną, ale także karno–skarbową. Sankcje zależą od tego jaki czyn zabroniony – skarbowy został popełniony.

Komunikat Ministerstwa Rolnictwa: Nowy ekoschemat i płatności dla małych gospodarstw – grunty orne wyłączone z produkcji

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o nowym ekoschemacie oraz płatnościach dla małych gospodarstw. Nowy ekoschemat dotyczy gruntów wyłączonych z produkcji. Natomiast płatność dla małych gospodarstw zastępuje inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.

Babciowe 2024 – od kiedy wniosek?

Babciowe 2024 coraz bliżej - od kiedy będzie można składać wnioski o świadczenie "Aktywni rodzice w pracy"? Dla kogo jest babciowe i jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać 1500 zł miesięcznie? Czy babciowe wyklucza RKO?

REKLAMA

Przedsiębiorcy rozliczą PIT za 2023 r. w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa Twój e-PIT jest dostępna dla osób prowadzących działalność gospodarczą

30 kwietnia br. mija termin rozliczenia PIT za ubiegły rok. Większość podatników przy rozliczeniu korzysta z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. W bieżącym roku z usługi Twój e-PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej.

Cennik Poczty Polskiej 2024 – podwyżki od kwietnia. Listy, kartki, polecone i za potwierdzeniem odbioru

W dniu 1 kwietnia 2024 wprowadzony został nowy „Cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym” Poczty Polskiej. Co się zmieniło? Które opłaty podrożały?

REKLAMA