REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłki 2025: 1229 zł maksymalnego zasiłku stałego, podwyżka kryterium dochodowego. MRPiPS chce corocznej weryfikacji

1229 zł maksymalnego zasiłku stałego w 2025 roku. Zmiany w kryterium dochodowym [pomoc społeczna]. MRPiPS: chcemy corocznej weryfikacji
1229 zł maksymalnego zasiłku stałego w 2025 roku. Zmiany w kryterium dochodowym [pomoc społeczna]. MRPiPS: chcemy corocznej weryfikacji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 8 lipca Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej na 2025 rok. Do 15 lipca br. rząd musi opublikować to rozporządzenie. Rozporządzenie to zwiększa kwoty zasiłków ale także kwot kryterium dochodowego.

Pomoc społeczna 2025. Kryterium dochodowe

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyniku badań progu interwencji socjalnej przeprowadzanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Poprzednia weryfikacja miała miejsce w 2021 roku.
Obecne (w 2024 r.) kryteria dochodowe wynoszą: 776 zł dla osoby samotnie gospodarującej, a dla osoby w rodzinie – 600 zł.

Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej. Rząd zaproponował (i ostatecznie zapisał w rozporządzeniu), aby od przyszłego roku dla osoby samotnie gospodarującej kryterium wynosiło 1010 zł (wzrost o 30%), a dla osoby w rodzinie – 823 zł (wzrost o 37%). 

REKLAMA

Zasiłki z pomocy społecznej w 2025 roku

Zmiana wysokości kwot kryteriów dochodowych pociąga za sobą automatycznie zmianę kwot stanowiących podstawę ustalenia wysokości świadczeń pieniężnych określonych w ustawie o pomocy społecznej (art. 9 ust. 5) – o kwotę 229 zł (50% sumy kwot, o które wzrosły kryteria dochodowe) oraz zmianę kwoty dochodu z 1 ha przeliczeniowego określonego w art. 9 ust. 6 tej ustawy – o kwotę 114 zł (25% sumy kwot, o które wzrosły kryteria dochodowe).

Zmiana kwot kryteriów dochodowych wpływa także na podwyższenie kwot świadczeń pieniężnych (zasiłków) z pomocy społecznej. 
I tak od 1 stycznia 2025 roku:
- wzrasta do 1229 zł (z 1000 zł obecnie) maksymalna kwota zasiłku stałego,
- wzrasta do 2066 zł (z 1837 zł obecnie) kwota stanowiąca podstawę ustalenia wysokości pomocy pieniężnej na usamodzielnienie, na kontynuowanie nauki i pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej,
- minimalna kwota świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2024 r. poz. 769) – wzrośnie (z 721 zł) do 950 zł, a maksymalna kwota z tego tytułu wzrośnie (z 1450 zł) do 1679 zł.

Ponadto podwyższeniu ulegnie kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego o 114 zł, tj. wzrost z 345 zł do 459 zł.

Ważne

Wyżej wskazana propozycja weryfikacji kryteriów dochodowych w pomocy społecznej zaakceptowana przez Radę Ministrów w dniu 14 maja 2024 r. i przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego 15 maja 2024 r., nie została uzgodniona przez Radę Dialogu Społecznego w ustawowym terminie, tj. do 15 czerwca 2024 r. 
Dlatego też kryteria dochodowe wraz z kwotami świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej ustala się w drodze rozporządzenia Rady Ministrów (trzeba je wydać i opublikować do 15 lipca) na poziomie nie niższym niż w propozycji przedstawionej Radzie Dialogu Społecznego 15 maja 2024 r.

Będzie zmiana kryteriów dochodowych co roku. Tego chce MRPiPS

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, kryteria dochodowe podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyniku badań progu interwencji socjalnej. Ale ta sama ustawa pozwala dokonywać weryfikacji co roku. Poprzedni rząd, mimo rosnącej inflacji wpływającej na domowe budżety Polek i Polaków, nie skorzystał z tej możliwości. Ostatnia weryfikacja miała więc miejsce w 2021 roku. 

Aktualne kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace w kierunku wprowadzenia obowiązkowej weryfikacji kryteriów dochodowych pomocy społecznej co roku. Zauważono bowiem, że weryfikacja kryteriów dochodowych co 3 lata powoduje, że z roku na rok zwiększa się luka między obowiązującymi kryteriami
dochodowymi a obowiązującym progiem interwencji socjalnej.
Jak deklaruje MRPiPS, ewentualne zmiany przepisów będą poddane pracom zespołu ds. reformy systemu pomocy społecznej tak, by nowe przepisy miały charakter kompleksowy i wzmacniały system pomocy społecznej. 

Źródło: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej - przyjęty 8 lipca przez Stały Komitet Rady Ministrów.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA