reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Akcyza od pojazdów rejestrowanych za granicą

Akcyza od pojazdów rejestrowanych za granicą

W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów próbuje ograniczać praktykę ucieczki polskich przedsiębiorców od zapłaty podatku akcyzowego poprzez rejestrację pojazdów wykorzystywanych do prowadzonej działalności gospodarczej za granicą, która najczęściej przenoszona jest na terytorium Czech.

W innej z interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 16 lutego 2018 r. (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 16.02.2018 r. 0111-KDIB3-3.4013.265.2017.1.JS) również zapadło negatywne dla podatnika rozstrzygnięcie.W tej sprawie chodziło o spółkę doradztwa podatkowego świadczącą usługi m.in. na rzecz podmiotów z Niemiec. Jej pracownicy musieli przetransportować do Polski dokumentację od klienta niemieckiego. W tym celu wynajęli w Niemczech samochód na dwa dni i przyjechali nim wraz z dokumentami do Polski. Pojazd zwrócili w polskim oddziale wypożyczalni. W związku z opisanym stanem faktycznym zadali pytanie, czy podjęte działania doprowadziły do powstania obowiązku podatkowy na gruncie podatku akcyzowego.

W powołanej interpretacji Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym, przedmiotem opodatkowania w przypadku samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym jest pierwsza sprzedaż samochodu na terytorium kraju:

  • wyprodukowanego na terytorium kraju,
  • od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2 tego artykułu.

Zgodnie natomiast z art. 100 ust. 5 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym, za sprzedaż samochodu osobowego uznaje się jego użycie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji wynajęty samochód osobowy jest używany na potrzeby działalności gospodarczej i w związku z tym zostaje przemieszczony na terytorium kraju, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem akcyzowym z tytułu pierwszej sprzedaży samochodu osobowego na terytorium Polski.

Kontrowersyjne opodatkowanie

Umiejscowienie przepisów stanowiących podstawę rozstrzygnięcia w obu interpretacjach podatkowych wskazuje, iż odnoszą się one do opodatkowania sprzedawców pojazdów. Jednakże negatywne dla podatników interpretacje indywidualne, pokazują, że opodatkowaniu podlega także najem czy wypożyczenie samochodu, jeżeli nie został zarejestrowany w Polsce, a zostaje on wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Takie stanowisko może prowadzić w przyszłości do kolejnych sporów z organami podatkowymi.

Przy czym warto zwrócić uwagę, iż często tego rodzaju działanie podatników uzasadnione jest przyczynami ekonomicznymi, nie mając na celu unikania opodatkowania. W szczególności takie działania mogą być prowadzone przez przedsiębiorców, których siedziby zlokalizowane są w południowej części kraju.

Tomasz Wojdal - KRS Kancelaria

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

KRS Kancelaria Patrycja Kaźmierczak i Tomasz Wojdal - Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Akcyza od pojazdów rejestrowanych za granicą / fot. Fotolia
Akcyza od pojazdów rejestrowanych za granicą / fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bogdan Zatorski

Ekspert SAGE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama