reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Gdzie złożyć pozew

Gdzie złożyć pozew

Aby wygrać sprawę przed sądem trzeba najpierw złożyć pozew. Pojawia się jednak problem do jakiego sądu należy go przesłać. Odpowiedzi na to pytanie udziela kodeks postępowania cywilnego.

Właściwość miejscowa

Skoro ustali się już się czy pozew wnosi się do sądu rejonowego czy do sądu okręgowe wtedy należy jeszcze ustalić gdzie położony jest ten sąd. Dla przykładu czy pozew mamy złożyć do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy czy do Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia. Mówimy wtedy o właściwości miejscowej sądu.

W tym wypadku zasada jest następująca- Powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Tak więc najpierw trzeba zorientować się gdzie mieszka pozwany a następnie ustalić w okręgu jakiego sądu się to miejsce znajduje.

Przykład: Jeżeli powód mieszka w Warszawie a pozwany w Bełchatowie to właściwy miejscowo będzie sąd w Bełchatowie.

Jeżeli natomiast pozwany nie ma miejsca zamieszkania na terenie Polski wtedy właściwość sądu wyznacza się przy pomocy miejsc stałego pobytu. Gdy i miejsce stałego pobytu jest nieznane albo gdy nie leży w granicach RP wtedy właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce.

Właściwość wyłączna

Od przytoczonej wyżej zasady istnieją liczne wyjątki. Czasami bowiem kodeks postępowania cywilnego uznaje zupełnie inny sąd za właściwy niż wynikało to by z właściwości miejscowej.

Powództwo o własność i inne prawa rzeczowe na nieruchomości, jak również powództwo o posiadanie nieruchomości można wytoczyć wyłącznie przed sąd miejsca jej położenia. Właściwość powyższa rozciąga się na roszczenia osobiste związane z prawami rzeczowymi i dochodzone łącznie z nimi przeciwko temu samemu pozwanemu.

Powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sądem, w którym znajduje się majątek spadkodawcy lub jego część.

Powództwo ze stosunku członkowstwa spółdzielni, spółki lub stowarzyszenia wytacza się wyłącznie według miejsca ich siedziby.

Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeśli choć jedno z nich w tym jeszcze przebywa. W braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd zamieszkania pozwanego, a gdy i takie podstawy nie ma- sąd miejsca zamieszkania powoda.

Powództwa ze stosunku między rodzicami a dziećmi oraz między przysposabiającym a przysposobionym wytacza się wyłącznie przed sad miejsca zamieszkania powoda, jeśli brak jest podstaw do wytoczenia powództwa według przepisów o właściwości ogólnej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama