| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Bezpieczeństwo pracy > Urlop wypoczynkowy po rodzicielskim - kontrolne badania lekarskie

Urlop wypoczynkowy po rodzicielskim - kontrolne badania lekarskie

Urlop wypoczynkowy wykorzystywany bezpośrednio po rodzicielskim rodzi pytanie kiedy należy odbyć kontrolne badania lekarskie. Czy przed urlopem wypoczynkowym, w trakcie, a może już po powrocie do pracy?

Należy wywnioskować więc, że nawet jeśli pracownica otrzyma od pracodawcy w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego skierowanie na badania kontrolne, pracodawca nie może żądać przedstawienia orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wypoczynkowego.

Przeprowadzenia badań w czasie pracy

Okresowe i kontrolne badania lekarskie należy w miarę możliwości przeprowadzać w godzinach pracy. Za czas absencji w związku z wykonywanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. W przypadku wykonywania badań w innej miejscowości pracodawca wypłaca należności na pokrycie kosztów przejazdu. Stosuje się zasady obowiązujące w podróżach służbowych.

Zgodnie z art. 229 § 3 Kodeksu pracy badania kontrolne przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Wykonanie badań poza godzinami pracy może być podyktowane np. pracą w godzinach nocnych. Wówczas nie ma możliwości umówienia się z lekarzem medycyny pracy w czasie pracy pracownika. Co więcej, nie można zmusić pracownika, aby przeprowadził je w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego, który służy zupełnie odmiennym celom.

W celu potwierdzenia tej tezy można przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 marca 2011 r. (II PK 240/10), zgodnie z którym:

„Z art. 229 § 2 k.p. nie można wywodzić obowiązku przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy przez pracownicę rozpoczynającą urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3 k.p.) wykorzystanym bezpośrednio po zakończeniu okresu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni.”

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 917)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »