| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Bezprawne zatrzymanie dowodu osobistego

Bezprawne zatrzymanie dowodu osobistego

Zatrzymanie dowodu osobistego w wypożyczalni sprzętu sportowego, serwisie narciarskim, ski serwisie jest działaniem bezprawnym. Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych do zatrzymania dowodu osobistego uprawnia jedynie wskazane podmioty, np. policję.

Na temat pozostawiania dokumentu tożsamości w depozyt wypowiadali się niejednokrotnie przedstawiciele prokuratury. Zgodnie z ich stanowiskiem pozostawienie dowodu następuje z dobrej woli pozostawiającego, nie ma więc znamion przestępstwa. Wyrażenie zgody na pozostawienie dokumenty w zastaw jest warunkiem udzielenia usługi. Trudno więc przyjąć, że jest to zgoda dobrowolna. Natomiast na gruncie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych stanowi wykroczenie, obwarowane sankcją ograniczenia wolności do jednego miesiąca albo karą grzywny (art. 55.1. Kto zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny).

Zdaniem GIODO nikt nie może żądać pozostawienia dowodu osobistego w zastaw. Zatrzymywanie bowiem dowodu, jako zastawu za wypożyczony np. rower, sprzęt wodny, leżak czy audio przewodnik w muzeum jest niezgodne z prawem i nie powinniśmy się na to godzić. Wystarczy by dane osoby wypożyczającej sprzęt zostały (na podstawie dowodu osobistego) spisane.

Pozostawienie dowodu osobistego może nas narazić na ogromne straty. Dostęp do danych osobowych w wielu placówkach wystarcza by założyć konto lub otrzymać kredyt gotówkowy. Taki wyłudzony kredyt (otrzymany na podstawie cudzego dowodu tożsamości) może obciążać nas przez wiele lat. Zgodnie z bankowymi statystykami w samym ostatnim kwartale 2013 roku prób wyłudzeń było aż 1860 na kwotę ok. 80,1 mln zł.

Kontrola takich praktyk leży w kompetencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK).

Polecamy serwis: Konsument - turystyka

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. 1974 nr 14 poz. 85).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zatrzymanie dowodu osobistego w wypożyczalni sprzętu sportowego jest działaniem bezprawnym. /fot. Fotolia
Zatrzymanie dowodu osobistego w wypożyczalni sprzętu sportowego jest działaniem bezprawnym. /fot. Fotolia

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018171.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »