reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Bon turystyczny 1000 plus dla pracowników etatowych

Bon turystyczny 1000 plus dla pracowników etatowych

Bon turystyczny 1000 plus to nowe rozwiązanie, które ma przysługiwać pracownikom etatowym spędzającym wakacje w Polsce. Kto będzie mógł otrzymać 1000 zł? Od kiedy program ma wejść w życie? Jakie warunki należy spełnić?

W miniony poniedziałek wiceminister Jadwiga Emilewicz podała szczegóły nowego rozwiązania dla pracowników i pracodawców, jakim jest bon turystyczny 1000 plus. Jakie są szczegóły tego programu?

O bonie turystycznym 1000 plus było słychać już w marcu, jednak z początku pomysł wydawał się zbyt mglisty i niepewny, by sobie nim zawracać głowę (zwłaszcza w toku trwającej – przynajmniej teoretycznie – kampanii wyborczej). Jednak w miniony poniedziałek dość konkretnie wypowiedziała się na ten temat wiceminister Emilewicz, podając kluczowe założenia programu 1000 plus dla turystki. Poniżej najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Co to jest bon turystyczny 1000 plus?

To nowy program bonów w wysokości 1000 zł na wakacje w Polsce, przyznawany przez pracodawców uprawnionej grupie pracowników - analogicznie jak popularne bony świąteczne. Program ten ma być przynajmniej kilkuletni, jednak dokładne założenia na razie nie zostały podane.

Kogo obejmie program bon turystyczny 1000 plus?

Etatowych pracowników, zarabiających poniżej średniej krajowej, tj. 5200 zł brutto – o ile takie rozwiązanie zdecydują się wdrożyć ich pracodawcy. Innymi słowy, bon turystyczny będą mogli przyznawać pracodawcy swoim etatowym pracownikom – tym z grupy zarabiających do 5,2 tys. zł miesięcznie. Rząd zakłada, że program 1000 plus dla turystyki obejmie ok. 7 mln Polaków.

Kto sfinansuje świadczenie bon turystyczny 1000 plus?

90% (czyli 900 zł) – ma sfinansować budżet państwa – tj. finalnie podatnicy, a 10% (czyli 100 zł) pracodawcy, o ile zechcą przystąpić do programu. Ta proporcja ma się zmieniać w kolejnych latach na niekorzyść pracodawców. W praktyce oznacza to, że: (1) stopniowo wzrosną koszty pracodawców, co może ich zniechęcać do stosowania umów o pracę; (2) przy osiągnięciu proporcji kosztów finansowania bonu turystycznego 50% na 50%, poziom opodatkowania niskopłatnych etatów w Polsce będzie trzecim najwyższym w całej OECD (jak wylicza główny ekonomista FOR, dr Aleksander Łaszek).

Jak ma być rozliczany bon turystyczny?

Dla pracodawców będzie to koszt prowadzonej działalności, uprawniający do odliczenia – na tych samych zasadach, jak bony świąteczne. Równocześnie dla pracowników bon turystyczny będzie przychodem, podlegającym opodatkowaniu.

Jak często będzie można otrzymać bon turystyczny?

Bon turystyczny będzie przyznawany raz w roku.

Kiedy ma być uruchomiony program 1000 plus dla turystyki?

Z wstępnych zapowiedzi rządu wynika, że bony turystyczne zostaną uruchomione w drugiej połowie bieżącego roku. Czy skorzystamy z niego już w najbliższe letnie wakacje? Tego na razie nie wiadomo. Szczegóły mamy poznać na zapowiedzianej jeszcze na ten tydzień specjalnej konferencji prasowej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama