REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z usług finansowych zawartych w internecie

Anna Śmigulska
Na rezygnację z usług finansowych mamy 14 dni.
Na rezygnację z usług finansowych mamy 14 dni.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Tak samo jak w przypadku zwykłych zakupów w internecie, z umowy dotyczącej usług finansowych można zrezygnować. Konsument ma na to 14 dni.

Niezależnie od tego czy kupujemy towary konsumpcyjne, takie jak sprzęt RTV i AGD, komputery, ubrania czy też zawieramy umowę ubezpieczenie albo otwieramy rachunek bankowy, jeżeli zawieramy umowy w internecie, to są to tzw. umowy zawierane na odległość. Zawsze można od nich odstąpić. Ale w przypadku drugiego rodzaju umów, czyli dotyczących usług finansowych termin na odstąpienie jest dłuższy i trwa 14 dni.

REKLAMA

Czas na rezygnację

REKLAMA

Konsument, który zawarł na odległość umowę o usługi finansowe, może od niej odstąpić bez podania przyczyny. Wystarczy złożyć na piśmie oświadczenia o odstąpieniu. Termin, w jakim odstąpienie powinno nastąpić wynosi 14 dni licząc od dnia zawarcia umowy. Chyba że przedsiębiorca potwierdzi konsumentowi niezbędne do przekazani mu informacje (link do Umowy dotyczące usług finansowych) w terminie późniejszym. Wtedy czas na odstąpienie liczy się od chwili otrzymania potwierdzenia tych informacji.

Inaczej jest w przypadku zawierania umów dotyczących tzw. czynności ubezpieczeniowych, czyli inaczej mówiąc umów ubezpieczenia. Nie ma tutaj rozgraniczenia na ubezpieczenia majątkowe czy osobowe. Konsument może odstąpi cod tego typu umowy w ciągu 30 dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy lub od dnia potwierdzenia niezbędnych dla niego informacji, jeżeli jest to termin późniejszy.

Przedsiębiorca nie może zastrzec, że konsumentowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy, jedynie pod warunkiem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej – odstępnego. Taki warunek jest niedopuszczalny.

Jeżeli przedsiębiorca nie dopełni obowiązku informacyjnego, konsument może odstąpić od umowy w każdym czasie bez konieczności ponoszenia kosztów należnych przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odstąpienie od umowy i co dalej

REKLAMA

Jeżeli konsument zrezygnował z zawartej umowy i dochował wszelkich formalności z tym prawem związanych (czyli złożył oświadczenia na piśmie do przedsiębiorcy w odpowiednim terminie), to umowę uważa się za nie byłą. W tej sytuacji konsument zwolniony jest z wszelkich zobowiązań.

Konieczne jest natomiast, aby strony zwróciło sobie to wszystko co nawzajem sobie świadczyły. Zwrot powinien nastąpić w stanie niezmienionym, chyba że konieczna była jakaś zmiana, ale został ona wykonana w granicach zwykłego zarządu, czyli w ramach normalnych czynności. W tym miejscu również istnieje pewna różnica między innymi umowami zawieranymi w sieci. Termin na dokonanie zwrotu wynosi w tym wypadku 30 dni – jest on dłuższy prawdopodobnie ze względu na charakter umowy. Istotny jest moment rozpoczęcia biegu tego terminu:

  • w przypadku przedsiębiorcy - 30 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy;
  • w przypadku konsumenta - 30 dni od dnia odstąpienia od umowy

Odstąpienie od umowy, która już zaczęła być wykonywana

Sytuacja komplikuje się trochę bardziej, jeżeli przed upływem terminu do odstąpienia od umowy usługa zaczęła już być wykonywana. Konsument nadal ma prawo by zrezygnować z tej usługi, natomiast przedsiębiorca może zażądać zapłaty ceny za usługę, która rzeczywiście została wykonana

Nie ma podstawa do żądania zapłaty od klienta banku, instytucji finansowej w przypadku, gdy usługa została świadczona bez zgody konsumenta oraz gdy przedsiębiorca nie wskazał ceny, jaką klient ma zapłacić za faktycznie wykonaną usługę.

Czy zawsze można odstąpić od umowy

Prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje konsumentowi w wypadkach:

  • umów całkowicie wykonanych na żądanie konsumenta, przed upływem terminów przewidzianych na odstąpienie od umowy;
  • umów dotyczących instrumentów rynku pieniężnego, zbywalnych papierów wartościowych, tytułów uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania, sprzedaży papierów wartościowych z zobowiązaniem do ich odkupu oraz terminowych operacji finansowych (operacjami finansowymi są takie, w których ; przez terminowe operacje finansowe rozumie się operacje, w których ustalono cenę, kurs, stopę procentową lub indeks - a w szczególności nabywanie walut, papierów wartościowych, złota lub innych metali szlachetnych, towarów lub praw, w tym umowy obliczone tylko na różnicę cen, opcje i prawa pochodne - zawarte na umówioną datę lub umówiony termin, w obrocie rynkowym);
  • umów ubezpieczenia dotyczących podróży i bagażu lub innych podobnych, jeżeli zawarte zostały na okres krótszyniż 30 dni

Umowa z podmiotem trzecim

Skomplikowaność rynku finansowego powoduje, że niekiedy konsument zawiera umowę, do której dołączona jest kolejna umowa, oczywiście zawarta na odległość, dotycząca usług świadczonych przez podmiot inny niż przedsiębiorca na podstawie porozumienia pomiędzy tymi podmiotami. Odstąpienie od tego rodzaju umowy jest skuteczne także wobec tej kolejnej umowy.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    Kilka dodatków osłonowych na jeden adres. Jak z tym było w dodatku węglowym?

    Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dodatek osłonowy. Stałym problemem jest złożenie kilku wniosków z jednego adresu. Częsta sytuacja, gdy w domu na parterze mieszkają teściowie, na piętrze młode małżeństwo z dzieckiem.

    Afera Funduszu Sprawiedliwości. Przedstawicielowi Fundacji Profeto usłyszał zarzuty

    W kontekście śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości, prokuratura postawiła zarzuty przedstawicielowi Fundacji Profeto, organizacji kościelnej działającej od 2014 roku. Zarzuty wynikają z faktu, że fundacja otrzymała ponad 66 milionów złotych, mimo że jej projekt nie spełniał wymogów formalnych ani merytorycznych.

    REKLAMA

    Byli mundurowi mogą wrócić do policji. Korpus oficerów młodszych bez limitu czasu na decyzję [Nowelizacja ustawy o Policji]

    Rząd ułatwi powrót do służby policjantom, którzy z niej odeszli. Zmieni ustawę o Policji.

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do PE

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów.

    Podwyżka dla nauczycieli WF-u dorabiających po godzinach i w weekendy

    Dodatkową pracę oferuje minister sportu i prowadzony przez niego program "Aktywna szkoła". Program promuje udostępnianie sportowych obiektów szkolnych po godzinach pracy szkoły. 

    Szykują się spore zmiany w leczeniu. Resort zdrowia zakasał rękawy

    W środę do konsultacjach publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Dotyczy on leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego. Ministerstwo Zdrowia ma zamiar wprowadzić także modyfikacje w obszarze gwarantowanych usług stomatologicznych. Projekt zmian zakłada rozszerzenie listy gwarantowanych usług, między innymi o realizację co najmniej dwóch wizyt adaptacyjnych w trzecim roku życia dla dzieci, które doświadczają lęku dentystycznego.

    REKLAMA

    Kiedy 13 emerytura 2024 KRUS? Ile będzie wynosić?

    13 emerytura z KRUS wypłacana będzie w kwietniu, w terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Trzynastka z KRUS wynosi 1 780,96 zł brutto.

    Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd zapłaci ponad 31 mln zł? Gigantyczna kara od UOKiK

    Podawanie nieprawdziwych informacji o dostępności i terminach dostaw produktów przez Amazon poskutkowało karą nałożoną przez UOKiK. Firma ma zapłacić ponad 31 mln zł. Amazon zapowiedział, że będzie się odwoływał od tej decyzji.

    REKLAMA