| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w UE > Zakupy w Chorwacji

Zakupy w Chorwacji

W czasie trwających wakacji, Polacy chętnie wybierają jako miejsce swojego wypoczynku ciepłą Chorwację. Modne podczas letnich urlopów są zakupy w miejscowych sklepach. Europejskie Centrum Konsumenckie przygotowało wskazówki, dla konsumentów w Chorwacji.

Czy cena powinna obejmować podatek VAT?

Tak, obowiązkowe jest, aby cena towaru obejmowała również podatek VAT.

Polecamy również: Reklamacja

Czy należy powiadomić Urząd Celny o dokonaniu zakupów?

Chorwacja usunęła już ograniczenia celne dotyczące towarów przeznaczonych do osobistego użytku. Dlatego też nie trzeba już deklarować w urzędzie celnym, towarów zakupionych w Chorwacji na własny użytek – bez względu na ich koszt.

Sposoby płatności

Jakie są najpopularniejsze sposoby płatności?

Płacenie czekami nie jest zbyt popularnym sposobem płatności w Chorwacji. Najpopularniejszymi sposobami płatności w Chorwacji są: gotówka, karty debetowe i karty kredytowe.

Godziny otwarcia

akie są godziny otwarcia sklepów, banków i poczty?

Większość sklepów, banków i poczt otwarte w godzinach 8.00-21.00 od poniedziałku do piątku. Jeśli chodzi o soboty, większość sklepów pracuje według normalnych godzin pracy, w szczególności te, usytuowane w centrach handlowych. Banki i poczty pracują w niepełnym wymiarze czasowym w soboty. W niedziele, większość sklepów, banków  i poczt jest zamknięta za wyjątkiem sklepów, które położone są wzdłuż wybrzeża Adriatyku podczas sezonu turystycznego. Sklepy w centrach handlowych też pracują  w pełnym wymiarze czasowym w niedziele.

Wyprzedaże

Czy są stałe okresy wyprzedaży w Chorwacji?

Większość wyprzedaży w Chorwacji jest sezonowa (np. wyprzedaży letnich kolekcji wczesną jesienią).

Wynajem samochodu

Jakie są standardowe przepisy wynajmu samochodów? Co konsument powinien wziąć pod uwagę?

W przypadku wynajmu samochodu, konsument powinien pamiętać, że należy zostawić kartę kredytową lub pewną kwotę pieniędzy w ramach depozytu za wynajem samochodu. Firmy wypożyczające samochody wymagają również ważnego dokumentu prawa jazdy oraz dowodu osobistego. Każda firma wypożyczająca samochody posiada swoją stronę internetową i istnieje możliwość wynajmu samochodu przez Internet. Ubezpieczenie auto casco obejmuje ofertę wynajmu samochodu.

Czy istnieją specjalne instytucje ustanawiające standard wynajmu samochodów w Chorwacji na potrzeby konsumentów i rozstrzygania roszczeń konsumenckich?

Nie ma takiej instytucji.

Zobacz serwis: Konsument - turystyka

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK