| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych

Zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych

Nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych, która weszła w życie 7 marca 2011 r., zwiększa kompetencje Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. GIODO będzie miał m.in. uprawnienia w zakresie egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym.

Skuteczniejsza ochrona danych osobowych?

Ustawa nowelizująca w art. 1 pkt 6 ustanawia ponadto dwa nowe niewładcze uprawnienia GIODO przewidziane w dodanym art. 19a ustawy o ochronie danych osobowych. GIODO będzie mógł mianowicie kierować do organów państwowych, organów samorządu terytorialnego, państwowych i komunalnych jednostek organizacyjnych oraz innych jednostek organizacyjnych, a także osób fizycznych i prawnych wystąpienia mające na celu zapewnienie skutecznej ochrony danych osobowych.

Będzie mógł także występować do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej albo o wydanie bądź zmianę aktów prawnych w sprawach dotyczących danych osobowych.

Kolejna zmiana dotyczy organizacji biura organu ochrony danych osobowych i wprowadza możliwość tworzenia w uzasadnionych przypadkach jednostek zamiejscowych biura GIODO (art. 13 ust. 1a ustawy o ochronie danych osobowych). Ma to na celu zapewnienie obywatelom lepszego dostępu do organu zajmującego się ochroną ich danych osobowych.

Zobacz serwis: Konsument w sieci

Zmiany dotyczące udostępniania danych

Na podstawie art. 1 pkt 7 ustawy nowelizującej uchylono art. 29 i 30 ustawy o ochronie danych osobowych regulujące udostępnianie danych osobowych w celach innych niż włączenie do zbioru przez administratora danych. Niniejsza zmiana ma na celu dostosowanie ustawy do przepisów prawa UE, w szczególności do dyrektywy 95/46/WE. Od 7 marca podstawą żądania udostępnienia danych osobowych będą ogólne przepisy art. 23 ust. 1 i art. 27 ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych.

Zmiana dotycząca zgody na przetwarzanie danych osobowych

Art. 1 pkt 1 ustawy nowelizującej precyzuje brzmienie art. 7 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych regulującego dopuszczalność odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dotychczas kwestia jej odwołania wywoływała wiele kontrowersji w doktrynie. Obecnie art. 7 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych przewiduje możliwość odwołania zgody w każdym czasie ze skutkiem ex nunc, czyli od dnia odwołania.

Barbara Majewska
Agnieszka Szydlik z Grupy Ochrony Danych Osobowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »