REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno rzeczy na prezentacji w domu – jakie uprawnienia?

Zawierając umowę poza lokalem, możemy odstąpić od niej w terminie 10 dni bez konieczności podawania przyczyn.
Zawierając umowę poza lokalem, możemy odstąpić od niej w terminie 10 dni bez konieczności podawania przyczyn.

REKLAMA

REKLAMA

Kupując rzecz od akwizytora, który zawitał do naszego domu zawieramy tzw. umowę poza lokalem przedsiębiorstwa. To oznacza, że jako kupujący możemy skorzystać ze specjalnych uprawnień. Jakich?

Umowa poza lokalem

Owe specjalne uprawnienia wynikają z ustawy o ochronie niektórych praw konsumenta, które regulują m.in. prawa i obowiązki stron zawierających umowy poza lokalem przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Jest to umowa, z którą mamy do czynienia przy spełnieniu określonych ustawowych wymogów. Za umowy zawarte poza lokalem przedsiębiorstwa będą uznane tylko te, w których jedna strona jest konsumentem, a druga przedsiębiorcą. Bardzo istotne jest również miejsce zawarcia umowy, a musi się ono znajdować "poza miejscem do obsługiwania publiczności”, jak to nazywa ustawa w art. 1. Z takimi umowami będziemy mieli do czynienia w praktyce działalności akwizytorów, którzy swoją ofertę prezentują w domu klienta.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Ustawowe prawo odstąpienia

REKLAMA

W przypadku umów zawartych w takim trybie konsumenci dysponują ustawowym prawem odstąpienia. Zgodnie z nim kupujący może odstąpić od tak zawartej umowy w terminie 10 dni bez konieczności podawania przyczyn. W praktyce oznacza to, że konsument nie musi wskazywać żadnych okoliczności uzasadniających taki krok. Skorzystanie z tego uprawnienia zależy wyłącznie od niego, a skuteczność odstąpienia nie jest obwarowana żadnymi warunkami.

To odróżnia odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem od odstąpienia na podstawie przepisów dotyczących zwykłej sprzedaży konsumenckiej, gdzie musi być spełniony szereg warunków (złożenie reklamacji i brak możliwości spełniania żądań reklamacyjnych itd.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niekiedy zdarza się, że przedsiębiorcy starają się ograniczyć skutki tego uprawnienia konsumentów, informując ich, że od umowy nie wolno odstąpić, jeżeli towar zostanie rozpakowany. Takie działania nie mają jednak pokrycia w prawie.

Zobacz serwis: Reklamacje

Skutki odstąpienia

Odstąpienie od umowy oznacza, że umowa jest uważana za nigdy niezawartą. Obie strony są obowiązane do zwrotu wzajemnych świadczeń. Sprzedawca musi oddać zapłaconą cenę, zaś kupujący produkt. Co istotne świadczenia muszą być zwrócone w stanie niezmieniony, chyba że zmiana ta wynika ze zwykłego zarządu rzeczą.

Odesłanie towaru przedsiębiorcy jest obowiązkiem konsumenta i to on ponosi koszty odesłania. Nie ma jednak obowiązku ponosić kosztów, jakie wcześniej poniósł przedsiębiorca (koszty przesyłki do konsumenta, spakowania, przygotowania towaru).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

REKLAMA

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

REKLAMA

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

REKLAMA