reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Maseczki – nakaz zakrywania ust i nosa według ustawy

Maseczki – nakaz zakrywania ust i nosa według ustawy

Maseczki, a konkretnie nakaz zakrywania ust i nosa, budzą sporo kontrowersji, również legislacyjnych. Tzw. ustawa covidowa, którą podpisał Prezydent ma na celu rozwianie tych wątpliwości. Jakie zmiany zostały przewidziane w ustawie? Co mogą oznaczać w praktyce?

Ustawa covidowa z podpisem Prezydenta

3 listopada 2020 r. Prezydent podpisał tzw. ustawę covidową. Zawiera ona m.in. regulacje dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa. Ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Od momentu publikacji zależy termin wejścia w życie przedmiotowych przepisów.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, publikacja ustawy w Dzienniku Ustaw ma zostać opóźniona do grudnia, do momentu, gdy wejdzie w życie jej nowelizacja. Chodzi o nowe przepisy dotyczące wynagrodzeń dla medyków.

Czytaj więcej: Ustawa covidowa - co z publikacją w Dzienniku Ustaw?

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Nakaz zakrywania ust i nosa w ustawie

W ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ma pojawić się zapis o tym, iż w rozporządzeniu wydanym przez Radę Ministrów można ustanowić „nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu”.

Co istotne, nieprzestrzeganie tego obowiązku ma stanowić uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży, o której mowa w art. 135 Kodeksu wykroczeń.

Ponadto osoba, która nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ma podlegać karze grzywny albo karze nagany.

Obecnie obowiązujące przepisy w tym zakresie budzą sporo kontrowersji.

Na potrzebę wprowadzenia odpowiednich regulacji zwracał uwagę w swoich wystąpieniach Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO obowiązek zakrywania ust i nosa wprowadzony w rozporządzeniu Rady Ministrów nie ma oparcia w przepisach ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. „Wyraźnie przewidują one, że obowiązek stosowania innych środków profilaktycznych i zabiegów może być nałożony wyłącznie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Nie może on zatem dotyczyć każdego, niezależnie od oceny jego stanu zdrowia w aspekcie zagrożenia epidemią” – pisze rzecznik. Jednocześnie RPO zapewnia o swoim poparciu dla noszenia maseczek. „Jeśli naprawdę komuś zależy tym, aby noszenie maseczek stało się powszechnym, niekwestionowanym obowiązkiem, to bardzo proszę – razem spróbujmy wywierać na rząd i ustawodawcę obywatelską presję, aby jak najszybciej uporządkował sprawy prawne” – można było przeczytać na stronie internetowej RPO.

Co nowe przepisy mogą oznaczać w praktyce?

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy celem tych zmian jest doprecyzowanie istniejących przepisów, w celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych co do możliwości ustanawiania obowiązku stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów, w tym przykładowo nakazu zasłaniania nosa i ust, noszenia rękawiczek, w przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, w odniesieniu do wszystkich adresatów przepisów.

Pojawi się zatem ustawowa podstawa do tego, aby w drodze rozporządzenia możliwe było wprowadzenie obowiązku zakrywania ust i nosa. Opinie prawników co do tego czy nowe regulacje rozwiążą dotychczasowe problemy są jednak podzielone. Często podkreśla się, iż będą one mogły być stosowane dopiero do przyszłych rozporządzeń.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Maseczki – nakaz zakrywania ust i nosa według ustawy./Fot. Shutterstock
Maseczki – nakaz zakrywania ust i nosa według ustawy./Fot. Shutterstock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama