reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Początek roku dobrym momentem na oddłużenie

Początek roku dobrym momentem na oddłużenie

Oddłużanie warto zacząć już na początku roku. Nowy rok jest dla większości z nas motywatorem do działania. Staramy się podsumować miniony, a nawet oddzielić go grubą kreską od nadchodzącego roku i możliwości, jakie nam daje. Wielokrotnie podejmujemy działania w celu analizy naszych wydatków, które mogły okazać się niepotrzebne lub źle zaplanowane.

Wydatki na nowy sprzęt RTV? Sprawdź, czy na pewno jest ci potrzebny

Z doświadczenia w pracy z ludźmi, którzy popadają w długi wiemy, jako kancelaria prawna, że najczęściej początkiem problemów finansowych jest pierwsze w roku zobowiązanie przeznaczone na bieżące potrzeby domostwa. Do takich potrzeb zaliczamy, między innymi, nowy sprzęt AGD, meble, czy nawet wakacje z rodziną. Spotykamy się z chęcią banków do udzielenia nam pożyczki, a nawet zaoferowania karty kredytowej, których oprocentowania często mają horrendalną wysokość. Wszystko wydaje się być w porządku do momentu, kiedy nie wystarcza nam na pierwszą ratę. Niestety, w tej chwili większość z dłużników sięga po kolejne zobowiązania na poczet spłaty zaległych rat, tym samym popadając w spiralę zadłużenia. Problemy finansowe narastają, odbijając się również na naszej psychice, a także relacjach w rodzinie. Konsekwencją niespłacania zobowiązań jest postawienie ich w stan wymagalności, co przyspiesza tylko egzekucje komornicze. Nasze zobowiązania zostają postawione w stan wymagalności z chwilą zaprzestania ich spłaty, a dokładnie, z chwilą, kiedy dłużnik nie spełnił świadczenia w terminie. Po upływie tego terminu, zobowiązanie staje się wymagalne, a wierzyciel może żądać naprawienia przez dłużnika szkody, która powstała w wyniku zwłoki, a niedługo później rozpoczyna działania windykacyjne.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Licz wszystkie swoje wydatki, zanim wpadniesz w długi

Nowy rok to najlepszy moment, kiedy możemy zawalczyć o przyszłość swoją i swoich najbliższych. Sposobów na wyjście z tak trudnej sytuacji jest kilka. Spirala zadłużenia, w którą wpadliśmy, to nie wyłącznie raty kredytów czy pożyczek. Warto zrozumieć, że często generujemy wydatki przeznaczone na chwilowe przyjemności, które w ogólnym rozrachunku nie są nam do niczego potrzebne. Zanim bowiem zdecydujemy się na zawarcie kolejnego zobowiązania, dokładnie przeanalizujmy nasze możliwości finansowe, zrezygnujmy z niepotrzebnych wydatków, sprawdźmy, gdzie i jak możemy zmniejszyć koszty życia. Najlepiej nie wydawać całości swojego wynagrodzenia, jeśli nie jest to niezbędne. Stwórzmy swojego rodzaju poduszkę finansową, która w chwili zepsucia się sprzętu domowego pozwoli nam na łatwiejszy zakup, a nie nerwy i niepotrzebny stres spowodowany koniecznością zawarcia kolejnej pożyczki.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest posegregowanie dokumentów związanych z zawartymi zobowiązaniami. Zbierajmy najnowsze monity z aktualną kwotą do zapłaty i stwórzmy plan działania. Często zdarza się, że rat powstało tak dużo, że nie wiemy, kiedy jesteśmy zobowiązani do ich uiszczania – najprostszym rozwiązaniem jest zapisanie wszystkiego na liście bądź w kalendarzu.

Kiedy jednak dochodzi do momentu, w którym mimo uszczuplenia swoich domowych wydatków do maksimum, nie jesteśmy w stanie sprostać wymagalnym ratom, czas podjąć odważniejsze działania. W chwili, kiedy dochodzi do naszej niewypłacalności, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest upadłość konsumencka. W tej sytuacji warto zgłosić się do specjalistów zajmujących się tą dziedziną prawa, którzy dzięki doświadczeniu i indywidualnemu podejściu do każdej sprawy proponują skuteczne rozwiązania, które pomogą rozpocząć nowy rok bez długów i stale nękających nas windykatorów. Rozpoczęty niedawno 2021 rok to najlepszy moment na podjęcie decyzji, która pozwoli nam odzyskać utraconą płynność finansową.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Barbara Marcinkowska

Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości

Kancelaria Prawna RIO

Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Początek roku dobrym momentem na oddłużenie/Fot. Shutterstock
Początek roku dobrym momentem na oddłużenie/Fot. Shutterstock

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama