reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Renta > Renta rodzinna 2012

Renta rodzinna 2012

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną w 2012 roku? Jak oblicza się jej wysokość?

Także w sytuacji, gdy zmarły pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, rentę rodzinną wymierza się od kwoty renty, jaką otrzymywałby w wypadku całkowitej niezdolności do pracy.

W kwocie świadczenia, które stanowi podstawę obliczenia renty rodzinnej, nie uwzględnia się dodatków, które otrzymywał zmarły żywiciel, co nie wyłącza możliwości otrzymywania dodatków do renty rodzinnej, jeżeli warunki nabycia prawa do tych dodatków spełnia osoba pobierająca rentę rodzinną.

Jeżeli dana osoba uprawniona do renty rodzinnej została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz niezdolną do samodzielnego egzystowania albo osiągnęła wiek 75 lat, to osoba ta będzie uprawniona do pobierania dodatku pielęgnacyjnego do renty rodzinnej.

Zasadą jest, że wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Istnieją jednak odstępstwa – renta rodzinna podlega  podziałowi między uprawnionych jeżeli:
1) do renty są uprawnione osoby małoletnie, nad którymi opiekę sprawują różne osoby,
2) podziału renty żąda pełnoletni członek rodziny,
3) zachodzą inne okoliczności uzasadniające.

Konsekwencją zasady jednej łącznej renty rodzinnej jest ponowne przeliczenie renty rodzinnej w przypadku zmiany liczby osób uprawnionych.

Zmniejszenie wysokości i zawieszenie renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej, która przypada danemu uprawnionemu członkowi rodziny zmarłego zmniejsza się w sytuacji osiągnięcia przez niego przychodu ponad określoną wysokość. Jeżeli przychód przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z danego kwartału kwota renty rodzinnej zostanie zmniejszona o wysokość przekroczenia, nie więcej jednak niż kwota wskazana w ustawie (art. 105 ust. 2 ustawy emerytalnej). Natomiast w sytuacji przekroczenia przez przychód progu 130% przeciętnego wynagrodzenia, cała część renty przypadającej na danego uprawnionego ulega zawieszeniu. Zwieszenie renty dla jednego z uprawnionych nie powoduje ponownego przeliczenia wysokości renty rodzinnej dla pozostałych osób.

W sytuacji zawieszenia dla jednego z uprawnionych prawa do renty, korzystnym będzie zgłoszenie przez niego wniosku o wyłączenie z kręgu uprawnionych do renty.

Taki wniosek o wyłączenie będzie skutkował ponownym przeliczeniem wysokości renty rodzinnej dla mniejszego kręgu uprawnionych. Osoba która złożyła taki wniosek może w każdej chwili do kręgu osób uprawnionych, co przyniesie kolejne ustalenie wysokości renty.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Renta rodzinna./ Fot. Fotolia
Renta rodzinna./ Fot. Fotolia

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)792.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama