reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Emerytura

Emerytura jest świadczeniem pieniężnym, mającym na celu zapewnić środki na utrzymanie osobom, które ukończyły odpowiedni wiek życia, co oznacza, że znalazły się w wieku poprodukcyjnym.

W Polsce istnieje rozróżnienie na wiek emerytalny kobiet oraz mężczyzn. Kobiety mogą swobodnie przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat. Jeśli chodzi o mężczyzn, wiek ten jest wyższy i wynosi 65 lat. Emerytura przysługuje osobom, które ukończyły wiek emerytalny oraz posiadają udokumentowany okres zatrudnienia (jego przebieg). Dotyczy to jednak tylko starej emerytury, przysługującej osobom, które urodziły się przed 1949 rokiem.

Emerytura zależy od wysokości kapitału zgromadzonego przez całe życie. Do uzyskania emerytury nie jest potrzebne udokumentowanie przebiegu pracy, należy jednak zebrać wymagany poziom indywidualnego konta ubezpieczeniowego, który uprawnia do wypłaty świadczenia emerytalnego.

Pierwszy filar opiera się na systemie repartycyjnym. Obecnie wypłacane świadczenia emerytalne pochodzą z kieszeni osób aktualnie pracujących. Składka na I filar wynosi 19.52% a w przypadku jednoczesnego posiadania II filaru składka wynosi 12.22%

Drugi filar to Otwarte Fundusze Emerytalne. Każdy posiada indywidualny rachunek, na który przelewane jest 7.3% wysokości wynagrodzenia. Środki te są przekazywane za pośrednictwem ZUS-u. Składki z II filaru są dziedziczne.

Obejmuje on przede wszystkim indywidualne konta emerytalne oraz pracownicze programy emerytalne. Jest to dobrowolna metoda oszczędzania na poczet przyszłej emerytury.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama